Lamine Diack

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lamine Diack
Narození 7. června 1933 (83 let)
Dakar
Ocenění Bislett medal (2005)
Řád Přátelství
Order of recognition
komandér Řádu dobré naděje
Order of Merit
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lamine Diack (* 7. června 1933, Dakar) je senegalský sportovní funkcionář, bývalý prezident Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF). Nejprve, v roce 1999 se funkce ujal po smrti tehdejšího prezidenta Prima Nebiola (kongres jej potvrdil o dva roky později ve funkci), v roce 2003 a 2007 byl zvolen v řádných volbách. Vrcholné funkci ve vedení světové atletiky však samozřejmě předcházela dlouhá sportovně-diplomatická kariéra: už v roce 1976 byl Lamine Diack na kongresu IAAF v Montrealu zvolen za jednoho ze čtyř místopředsedů tehdejší Mezinárodní atletické amatérské federace. Během jeho funkčního období došlo k vypuštění slova "amatérský" z názvu IAAF a tím k přejmenování federace: iniciální písmena v názvu organizace však zůstala zachována a tím pádem zůstala zachována i zaužívaná zkratka IAAF. Své působení v nejvyšší funkci světové atletiky ukončil v roce 2015 a prezidentství od něj převzal jeden z dosavadní místopředsedů IAAF Sebastian Coe, který byl do funkce prezidenta zvolen v srpnu 2015 na kongresu IAAF v Pekingu.

Doping a podezření z korupce[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2015 mu Mezinárodní olympijský výbor pozastavil čestné členství v souvislosti s dopingovým skandálem v ruské atletice.[1] Francouzské úřady zahájily vyšetřování Diacka pro podezření z braní úplatků za krytí dopingových případů ruských atletů.[2]

Lamine Diack byl ve svém mládí aktivním atletem a na konci padesátých let dvacátého století byl dokonce jedním z nejlepších afrických skokanů do dálky. Výkonem 7,63 metru figuroval na prvním místě afrických tabulek sezóny 1958. Na olympijských hrách však nikdy nestartoval.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MOV žádá potrestání ruských atletů za doping
  2. Zemětřesení ve světě atletiky? WADA doporučila vyloučit Rusko z IAAF

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]