Lamine Diack

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Lamine Diack
Lamine Diack Doha 2012.jpg
Narození 7. června 1933 (85 let)
Dakar
Ocenění Order of recognition (2005)
Bislett medal (2005)
Řád přátelství
Officer's Cross of the Hungarian Order of Merit
komandér Řádu dobré naděje
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lamine Diack (* 7. června 1933, Dakar) je senegalský sportovní funkcionář, bývalý prezident Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF). Nejprve, v roce 1999 se funkce ujal po smrti tehdejšího prezidenta Prima Nebiola (kongres jej potvrdil o dva roky později ve funkci), v roce 2003 a 2007 byl zvolen v řádných volbách. Vrcholné funkci ve vedení světové atletiky však samozřejmě předcházela dlouhá sportovně-diplomatická kariéra: už v roce 1976 byl Lamine Diack na kongresu IAAF v Montrealu zvolen za jednoho ze čtyř místopředsedů tehdejší Mezinárodní atletické amatérské federace. Během jeho funkčního období došlo k vypuštění slova "amatérský" z názvu IAAF a tím k přejmenování federace: iniciální písmena v názvu organizace však zůstala zachována a tím pádem zůstala zachována i zaužívaná zkratka IAAF. Své působení v nejvyšší funkci světové atletiky ukončil v roce 2015 a prezidentství od něj převzal jeden z dosavadní místopředsedů IAAF Sebastian Coe, který byl do funkce prezidenta zvolen v srpnu 2015 na kongresu IAAF v Pekingu.

Doping a podezření z korupce[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2015 mu Mezinárodní olympijský výbor pozastavil čestné členství v souvislosti s dopingovým skandálem v ruské atletice.[1] Francouzské úřady zahájily vyšetřování Diacka pro podezření z braní úplatků za krytí dopingových případů ruských atletů.[2]

Lamine Diack byl ve svém mládí aktivním atletem a na konci padesátých let dvacátého století byl dokonce jedním z nejlepších afrických skokanů do dálky. Výkonem 7,63 metru figuroval na prvním místě afrických tabulek sezóny 1958. Na olympijských hrách však nikdy nestartoval.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MOV žádá potrestání ruských atletů za doping
  2. Zemětřesení ve světě atletiky? WADA doporučila vyloučit Rusko z IAAF

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]