Přeskočit na obsah

Láhaurská brána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Láhaurská brána
Základní informace
Pojmenováno poLáhaur
Poloha
AdresaCentral Delhi district, IndieIndie Indie
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Láhaurská brána (anglicky Lahori Gate, hindsky लाहौरी दरवाजा či též लाहौरी गेट, urdsky لاہوری دروازہ‎, láhaurí darváza) je hlavní brána do Červené pevnosti v indickém městě Dillí. Nachází se na západním okraji pevnosti, naproti třídě Čándní čauk. Je jedním ze symbolů města i celé Indie.

Svůj název má podle města Láhaur, které se dnes nachází v Pákistánu a kam původně směřovala cesta z této brány. Kromě ní je přístup do Červené pevnosti možný ještě Dillískou bránou, která se nachází na jejím jižním konci.

K bráně se z pevnosti vstupuje krytou ulicí (Čhattá čauk) dlouhou přibližně 100 m. Ta vznikla jako kryté tržiště[1], nebyla součástí fortifikačního systému pevnosti.

Samotná stavba je třípatrová, má výšku 25 m. Jednotlivá podlaží naznačují panely s vyobrazenými čtverci, obdélníky a laločnými oblouky. Dekorace jsou použité především u dvou dominantních věží z obou stran vstupu do brány. Na vrcholu brány se nacházejí dvě věže s osmiúhelníkovým půdorysem. Mezi nimi stojí sedm menších věžiček. Stejně jako zbytek celé pevnosti je i tato brána zbudována z cihel obložených červeným pískovcem, typickým pro stavby mughalské architektury. Na vrcholky věžiček byl také použit bílý mramor.

Brána byla vybudována v letech 16391645 v souvislosti s výstavbou celé Červené pevnosti iniciované císařem Šáhdžahánem.

Za vlády jeho nástupce, císaře Aurangzéba, byl k bráně přistavěn předsazený bastion, do něhož se vstupuje ze severní strany. Výška této části stavby činí 10,5 metrů. Dokončen byl v roce 1660. Jeho hlavním prvkem je nápadný lomený oblouk, kterým se vstupuje do objektu. Bastion má v rozích umístěné osmiboké věže, které víceméně kopírují podobu dvou hlavních věží u samotné brány. Císař Šádhdžahán údajně přístavbu kritizoval jako závoj, který získala nevěsta (jíž byla míněna samotná pevnost.

Každý rok již od vyhlášení nezávislosti Indie v roce 1947 je při příležitosti výročí uskutečněno slavnostní shromáždění právě před Lahaúrskou bránou. Vztyčena je vlajka Indie a ze zdí bastionu promlouvá indický premiér. Vzhledem k možným rizikům útoků na vysoce postavené politické představitele byly v 80. letech 20. století některá okna v bráně zazděna. Byl zde také přibudován výtah.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lahori Gate, Delhi na anglické Wikipedii.

  1. JOHNSON, Gordon. Architecture of Mughal India. Cambridge: Cambridge University Press, 1992. Dostupné online. ISBN 0-521-26728-5. S. 193. (angličtina) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]