Kveta Stražanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kveta Stražanová
Narození 10. května 1942 (77 let)
Zemianske Kostoľany
Flag of Slovakia (1939–1945).svg První Slovenská republika
Povolání herečka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kveta Stražanová, též Lukošíková, rod. Michalcová (* 10. května 1942, Zemianske Kostoľany) je slovenská herečka a manželka herce Jozefa Stražana.

V roce 1959 se stala členkou zpěvohry Divadla Jonáše Záborského v Prešově, kde působila do roku 1961. Tehdy se stala členkou činohry DJZ v Prešově. Kveta Stražanová je představitelkou moderního psychologicko-realistického herectví. V prešovském divadle postupně rostla na protagonistku souboru. Hereckou kreativitu osvědčila již v spevoherných rolích Zuzany (Nech spieva Zuzana, 1960), Dolores (Bozk Juanity, 1961) a Frufru (Limonádový Joe, 1961). Věkem i nevšedně půvabným jevištním zjevem byla ideální představitelkou lyrických i temperamentních dívek - Zuzi (Až čo povie Barcelona, 1961), Želmíra (Šibal Geľo, 1961), Jasanka (Medveď a víla, 1961), Ona (Príbeh jednej dievčiny, 1961), Jana (Mária Tudorová, 1962), Katka (Don Juan, 1962), Helena (Sen noci Svätojánskej, 1963). Klíčový význam pro její další herecký vývin měli dvě postavy – Júlia (Romeo a Julie, 1964) a Kateřina (Zkrocení zlé ženy, 1965). Své dramatické umění potvrdila ztvárněním množství složitých ženských hrdinek: Hana Čajková (Hájnikova žena, 1965), Mathilde de la Mole (Červený a černý, 1966), Roxana (Cyrano z Bergeracu, 1977), Anna Kareninová (Anna Kareninová, 1978) a mnohé jiné. Komediální talent prokázala na košické scéně v komedii Harold a Maude, v Prešově zase jako Rosemary Mortinorová ve hře Raye Cooneyho Lékařské tajemství. Prešovští diváci ji mohli vidět i jako Gold v muzikálu režiséra Jozefa Bednárika Fidlikant na střeše. Její prozatím poslední výraznou úlohou byla Mag Folanová ve hře současného irského dramatika Martina McDonagh na Malé scéně Státního divadla v Košicích, kterou inscenoval Michal Vajdička. Již v roce 1963 debutovala ve filmu Tvář v okně, později hrála i v desítkách inscenací, především v televizním filmu Neklidná láska (1974–75). V současné době hraje hlavní roli ve hře Friedricha Dürrenmatta-Návštěva staré dámy v režii Michala Náhlík.

V roce 1989 dostala titul zasloužilá umělkyně. Prezident České republiky jí udělil státní vyznamenání Pribinův kříž II. třídy za významné zásluhy v oblasti divadelní, filmové a rozhlasové tvorby.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kveta Stražanová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]