Kurt Hahn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kurt Hahn
Narození 5. června 1886
Berlín
Úmrtí 14. prosince 1974 (ve věku 88 let)
Salem
Alma mater Christ Church
Univerzita Heidelberg
Ocenění Velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
komandér Řádu britského impéria
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kurt Hahn (5. června 1886, Berlín14. prosince 1974, Salem) byl německý učitel, spoluzakladatel organizace Outward Bound.

Tento původem německý, později anglický pedagog a politik se velkou měrou zasloužil o rozvoj dobrodružné výchovy ve všech vyspělých zemích tím, že založil a stál u zrodu četných škol a vzdělávacích institucí po celém světě. V roce 1920 zakládají Kurt Hahn a princ Maxem von Baden výchovný ústav Salem. Ve výchově se používá princip „prožitkové terapie“, kromě denního cvičení a pobytu v přírodě, expedic a příprav na expedici, také záchranná služba v horách a na pobřeží. V roce 1941 zakládají Kurt Hahn, Jim Hogan a John Holt ve Walesu organizaci Outward Bound – první škola přežití pro vojáky britského námořnictva, která se po válce šířila jako střediska zážitkové pedagogiky pro mladé lidi mezi 16 – 21 lety. Pod označením Outward Bound se tato střediska šíří po celém světě.

V České republice je od roku 1991 členem mezinárodní organizace Outward Bound společnost Outward Bound - Česká cesta s. r. o. založená neziskovou nevládní společností Prázdninová škola Lipnice.