Kuma (přítok Kaspického moře)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kuma
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku 802 km
Plocha povodí 33 500 km²
Průměrný průtok 10,9 m³/s
Světadíl Asie / Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
RuskoRusko Rusko (Karačajevsko-Čerkesko, Stavropolský kraj, Dagestán, Kalmycko)
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Kaspické moře
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kuma (rusky Кума) je řeka na severním Kavkaze v Karačajevsko-Čerkesku, Stavropolském kraji, Dagestánu a Kalmycku v jižním Rusku. Její dolní tok určuje část hranice mezi Evropou a Asií. Je dlouhá 802 km. Povodí řeky je 33 500 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na severních svazích Skalistého hřbetu na severním Kavkaze západně od města Kislovodsk. Na horním toku teče mezi vysokými a strmými břehy. Na části středního toku teče v široké dolině. V místech, kde vtéká do Kaspické nížiny, se rozvětvuje na řadu ramen, která obvykle ani nedotékají do Kaspického moře, do něhož řeka ústí.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou sněhové a dešťové srážky. Průměrný roční průtok vody na středním toku činí 10,9 m³/s. Zamrzá na konci listopadu až na začátku prosince a rozmrzá na začátku března. Na jaře jsou charakteristické velké povodně. Vyznačuje se vysokou kalností, jež dosahuje 600 t[zdroj?] unášených pevných částic za rok.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se ve velké míře na zavlažování. Byly vybudovány Terskokumský a Kumomanyčský kanál. Protéká městy Mineralnye Vody, Zelenokumsk, Buďonnovsk, Neftekumsk, Prikumsk.

Literatura[editovat | editovat zdroj]