Kumáragupta I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kumáragupta I.
Panovník říše Guptů
Kumáragupta I. na dobové minci (Britské muzeum)
Kumáragupta I. na dobové minci (Britské muzeum)
Doba vlády 415455
Předchůdce Čandragupta II.
Nástupce Skandagupta
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kumáragupta I. byl v letech 415455 panovník Guptovské říše. Podobně jako jeho otec a předchůdce Čandragupta II. byl Kumáragupta I. schopným vládcem, který dále upevňoval rozsáhlou říši, v jeho době se rozprostírající na velké části Indického subkontinentu.

Kumáragupta (možná však již jeho otec Čandragupta II.) nechal vztyčit železný pilíř s dosud čitelným nápisem, který je dnes možné spatřit v komplexu Kutub (jehož součástí je i Kutub Minar) v Dillí. Tento sloup dnes patří k metalurgickým unikátům. Původně stál v jednom z chrámů v Mathuře a na svém vrcholu měl boha Garudu. Po příchodu muslimů byl však celý chrámový komplex přestavěn a vznikla zde řada islámských staveb, takže pilíř byl přemístěn.

V posledních letech své vlády musel Kumáragupta I. čelit vpádu středoasijského kmene Pušjamitrů. Podařilo se mu říši před nimi ubránit, v boji s Pušjamitry ještě pokračoval Kumáraguptův syn, který hrozbu jejich vpádu definitivně odvrátil. Není však zcela jisté, kdo tímto synem byl. Byl jím pravděpodobně Skandagupta, někteří moderní badatelé však hovoří o postavě jménem Purugupta, případně ztotožňují Skandaguptu s Puruguptou.

Mezi hlavní prameny, které se o Kumáraguptovi prvním zmiňují, patří dobové mince a různé kratší či delší nápisy, jako jsou ty na železných sloupech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kumaragupta I na anglické Wikipedii.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MOOKERJI, Radhakumud. The Gupta Empire. Delhi: Motilal Banarsidass, 1969. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]