Krotitelé duchů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o původním filmu z roku 1984. O novém „rebootovém“ filmu z roku 2016 pojednává článek Krotitelé duchů (film, 2016).
Krotitelé duchů
Původní názevGhostbusters
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka105 min
Žánrkomedie
NámětDan Aykroyd
ScénářDan Aykroyd
Harold Ramis
Rick Moranis
RežieIvan Reitman
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleBill Murray
Sigourney Weaver
Rick Moranis
Dan Aykroyd
Harold Ramis
… více na Wikidatech
ProdukceIvan Reitman
HudbaElmer Bernstein
KameraLászló Kovács
KostýmyTheoni V. Aldredge
StřihDavid E. Blewitt
Sheldon Kahn
Výroba a distribuce
Premiéra1984
Produkční společnostColumbia Pictures
DistribuceColumbia Pictures
Rozpočet30 mil. $
Tržby295,2 mil. $ (celosvětově)[1]
243,6 mil. $ (USA)[2]
Předchozí a následující díl
Krotitelé duchů 2
Krotitelé duchů na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stará požární zbrojnice, kde probíhalo natáčení

Krotitelé duchů (v anglickém originále Ghostbusters či Ghost Busters) je americký komediální film, který v roce 1984 natočil původem slovenský režisér Ivan Reitman. Na scénáři spolupracoval Dan Aykroyd, který si zahrál i jednu z hlavních rolí, s Haroldem Ramisem a Rickem Moranisem. Do čtveřice krotitelů duchů Aykroyda doplnili ještě Bill Murray, Harold Ramis a Ernie Hudson. Ústřední píseň nazpíval Ray Parker, Jr.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Po prvním setkání s duchem v hlavní pobočce Newyorské veřejné knihovny jsou profesor parapsychologie na Kolumbijské univerzitě Peter Venkman, Ray Stantz a Egon Spengler propuštěni a děkan univerzity odmítne jejich výzkum v oblasti paranormálních jevů jako nedůvěryhodný. Trio založí organizaci "Ghostbusters" (Krotitelé duchů), paranormální vyšetřovací a likvidační službu s kanceláří v nevyužívané hasičské zbrojnici. Vyvinou vysoce technologické jaderně poháněné vybavení k chytání a zadržování duchů, ale jejich podnikání je zpočátku pomalé.

Poté, co muzikantka Dana Barrettová zažije ve svém bytě nadpřirozený jev, zavolá Krotitele duchů. Popisuje, jak viděla démonického psího tvora v ledničce, který vyslovil jediné slovo: "Zuul". Ray a Egon začnou zkoumat Zuula a detaily budovy, zatímco Peter prohlíží její byt a neúspěšně se snaží ji svést. Krotitelé duchů jsou najati, aby odstranili žravého ducha Slimera z hotelu Sedgewick. Egon varuje skupinu, že křížení energií protonových balíků z jejich zbraní by mohlo způsobit katastrofickou explozi, protože nedokázali své vybavení řádně otestovat. Chytí ducha a umístí ho do ektoplazmového úložiště pod hasičskou zbrojnicí. Nadpřirozená aktivita rychle roste po celém městě a Krotitelé duchů se stávají slavnými. Najímají čtvrtého člena, Winstona Zeddemora, aby zvládli rostoucí poptávku.

Kvůli svým podezřením vůči Krotitelům duchů požádá inspektor agentury pro ochranu životního prostředí Walter Peck o posouzení jejich vybavení, ale Peter ho odmítne. Egon varuje, že úložiště se blíží ke své kapacitě a nadpřirozená energie se šíří po celém městě. Peter se setká s Danou a informuje ji, že Zuul byl polobůh uctívaný jako služebník "Gozer Gozeriána", boha zkázy s proměnlivou podobou. Po návratu domů je Dana ovládnuta Zuulem; stejná entita ovládá i jejího souseda Louise Tullyho. Peter přijde a najde ovládnutou Danu/Zuul tvrdící, že je "Hlídač brány". Louis je policisty předán do Egonovy péče a tvrdí, že je "Vinz Clortho, Klíčník". Krotitelé duchů souhlasí s tím, že pár udrží odděleně.

Peck se vrací s úředním nařízením a pracovníky města, aby nechal zatknout Krotitele duchů a deaktivovat jejich úložiště, což způsobí výbuch, který propustí zajaté duchy. Louis/Vinz v chaosu uprchne a vydá se do bytového domu, aby se připojil k Daně/Zuul. Ve vězení Ray a Egon odhalí, že Ivo Shandor, vůdce kultu uctívajícího Gozera na začátku 20. století, navrhl Daninu budovu tak, aby fungovala jako anténa, která přitahuje a koncentruje duchovní energii a přivolává Gozera, aby způsobil apokalypsu. Při konfrontacích s nadpřirozeným chaosem po celém městě přesvědčují Krotitelé duchů starostu, aby je propustil.

Krotitelé duchů cestují do skrytého chrámu umístěného na vrcholu budovy, zatímco Dana/Zuul a Louis/Vinz otevírají bránu mezi dimenzemi a proměňují se v démonické psy. Gozer se objeví jako žena a napadne Krotitele duchů, ale zmizí, když se snaží o odvetu. Její netělesný hlas se ozve a požaduje, aby Krotitelé duchů "vybrali formu destruktora". Ray si omylem vzpomene na oblíbeného firemního maskota z dětství, a Gozer se znovu objeví jako obrovský Stay Puft Marshmallow Man, který začne ničit město. Navzdory své dřívější radě Egon instruuje tým, aby překřížili své protonové energie na dimenzionální bráně. Výsledná exploze zničí avatara Gozera, vykáže ho zpět do jeho dimenze a uzavře bránu. Krotitelé duchů zachrání Danu a Louise ze sutin a jsou na ulici vítáni jako hrdinové.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Bill Murray Dr. Peter Venkman
Dan Aykroyd Dr. Raymond Stantz
Harold Ramis Dr. Egon Spengler
Sigourney Weaver Dana Barrettová
Rick Moranis Louis Tully
Annie Pottsová Janine Melnitzová
Tommy Hollis starostův asistent
William Atherton Walter Peck
Ernie Hudson Winston Zeddmore
Michael Ensign hotelový manažer
Larry King sám sebe
John Rothman knihovník

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Film se stal takřka kultovním a je označován za jednu z nejlepších komedií všech dob. Svého času byl oceněn dvěma Oscary za nejlepší píseň a vizuální efekty. Obdržel také tři Zlaté glóby za nejlepší film, nejlepší původní píseň a pro Billa Murraye také cenu za nejlepší herecký výkon.[3]

Herní adaptace[editovat | editovat zdroj]

Film se dočkal i několika herních adaptací, přičemž nejnovější[kdy?] nese jméno Ghostbusters: The Video Game Remastered.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ghostbusters na anglické Wikipedii.

  1. Box Office Mojo. [cit. 2019-03-07]
  2. Box Office Mojo. Dostupné online. [cit. 2022-04-24]
  3. KAMENÍKOVÁ, Jitka. Krotitelé duchů dostanou nový kabát, ale především sukně!. EuroZprávy.cz [online]. 2016-04-02 [cit. 2016-07-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-09-20. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]