Kristen Gilbertová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kristen Gilbertová
Narození 3. listopadu 1967 (52 let)
Massachusetts
Alma mater Bridgewater State University
Groton-Dunstable Regional High School
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kristen Heather Gilbertová (rodným jménem Kristen Heather Strickland; * 13. listopadu 1967, Fall River, Massachusetts, USA) je americká sériová vražedkyně, která byla uznána vinnou ze tří vražd prvního stupně, jedné vraždy druhého stupně a ze dvou pokusů o vraždu pacientů v nemocnici pro válečné veterány v Northamptonu ve státě Massachusetts.

Pacientům způsobila srdeční záchvat tím, že jim injekčně podala velkou dávku adrenalinu, nevystopovatelného srdečnímu stimulantu. Následně reagovala na spuštěný alarm a často sama resuscitovala dané pacienty. Gilbertové známé oběti jsou Stanley Jagodowski (65), Henry Hudon (35), Kenneth Cutting (41) a Edward Skwira (69). V roce 1989 začala pracovat v nemocnici pro válečné veterány v Northamptonu jako zdravotní sestra. Nadřízenými byla popisována jako tichá a bezproblémová. Přestože si ostatní sestry všimly vyššího počtu úmrtí během směn Gilbertové, více se tím nezabývaly a brzy ji ze srandy začali přezdívat "Anděl smrti". V roce 1996 tři sestry nahlásili své obavy kvůli zvyšujícímu se počtu úmrtí kvůli srdečnímu záchvatu a současné zvýšené spotřebě adrenalinu, a tak se začalo s vyšetřováním.

Gilbertová krátce nato dala v nemocnice výpověď a nemocnice dostala anonymní hlášení o bombě v nemocnici. Vyšetřovatelům se podařilo zjistit, že to byla Gilbertová a byla odsouzena na několik měsíců do vězení. To přišlo vyšetřovatelům vhod, neboť byla bezpečně ve vězení, nemohla dále ubližovat pacientům a oni mohli v klidu pokračovat ve vyšetřování. Přišlo se na to, že Gilbertová udržovala mimomanželský vztah s nemocničním strážníkem Jamesem Perraultem a nouzové situace v nemocnici zneužívala na to, aby získala jeho pozornost. Ačkoliv byla obviněna jen ze čtyř vražd, ostatní zdravotnický personál ji podezříval z více než osmdesáti úmrtí. Perrault nakonec svědčil proti Gilbertové a uvedl, že jednu vraždu mu přiznala během telefonování. Obhajoba argumentovala nedostatkem přímých důkazů. Gilbertová byla uznána vinnou dne 14. března roku 2001 u federálního soudu. Přestože Massachusetts nepoužívá trest smrti, její zločiny byly považovány za federální a tudíž by byl trest smrti možný. Navzdory této možnosti byla odsouzena na doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kristen Gilbertová na slovenské Wikipedii.