Věznice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kriminál)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo Vězeň. Tento článek je o zařízení výkonu trestu odnětí svobody. Další významy jsou uvedeny na stránkách Věznice (film) a Vězení.
Na tento článek je přesměrováno heslo NVÚ. O české punkové skupině pojednává článek N. V. Ú..
Tradiční středoasijská věznice na fotografii z počátku 20. století

Věznice nebo také – podle typu či dobového kontextu a terminologie – vězení, káznice, šatlava, žalář, ústav nápravné výchovy (ÚNV), nápravně výchovný ústav (NVÚ), nápravně výchovné zařízení je zařízení, ve kterém se vykonává trest odnětí svobody.

Rozdělení věznic v Česku[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Věznice v Česku.

V Česku se vězení dělí do skupin podle míry vnější ostrahy, zajištění bezpečnosti a uplatňování bezpečnostního programu do čtyř základních skupin:

  • věznice s dohledem
  • věznice s dozorem
  • věznice s ostrahou
  • věznice se zvýšenou ostrahou

Pro mladistvé je zřizován zvláštní typ vězení – věznice pro mladistvé, který je rozdělen výše zmíněným způsobem. Do vězení pro mladistvé jsou umisťováni odsouzení, kterým ještě není osmnáct let, nebo u kterých tak rozhodl soud.

O tom, do kterého typu vězení je odsouzený zařazen, rozhoduje soud podle závažnosti spáchaného trestného činu a podle osoby pachatele.

V České republice je 25 věznic (a 10 vazebních věznic). V současné době se Vězeňská služba ČR potýká s přeplněností věznic. Celkový počet vězněných osob se pohybuje okolo 22 000, z toho je zhruba 2500 obviněných, tzn. umístěných ve vazbě čili ve vazební věznici (údaje platné k únoru 2010). Každá věznice má svého ředitele, centrální správu zajišťuje generální ředitelství v Praze.

Od 1. ledna 2009 zahájila Vězeňská služba provoz detenčního ústavu v Brně. Zabezpečovací detence je nový typ ochranného opatření určeného pro pachatele závažné trestné činnosti. Jde o osoby s vysokou mírou nebezpečnosti pro společnost. Ústav v Brně skýtá 48 lůžek, dalších 150 míst je v Opavě.

Věznice v historii[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]