Dubina (Krchleby)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Krchlebská Dubina (Krchleby))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dubina
Jánský mlýn
Jánský mlýn
Lokalita
Charakter osada
Obec Krchleby
Okres Kutná Hora
Kraj Středočeský kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální území Krchleby u Čáslavi
Dubina
Dubina
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dubina je osada jižně od Krchleb v okrese Kutná Hora.

Poloha a popis[editovat | editovat zdroj]

Od Krchleb leží přes 2 km daleko směrem na jih, na okraji pásma lesů, které se táhnou podél Jánského potoka, v místech, kde se rovinaté okolí Čáslavi pozvolna zdvíhá k předhůří Českomoravské vrchoviny. Má jen 9 stavení a sotva 2 desítky stálých obyvatel. Od Krchleb k ní vede jen prašná vozová cesta, lidé v minulosti chodívali na nákup, do školy-malotřídky, do hospody či na autobus po pěšince přes pole na bližší Štrampouch, který je částí obce Žáky. Nyní vede do Dubiny od Štrampouchu úzká asfaltka a cesta do Krchleb zarůstá.

Na malebném návrší na okraji Štrampouchu poblíž cesty k Dubině kdysi stával větrný mlýn, který před mnoha lety vybudovali přistěhovalci z Holandska. V 19. století ještě fungoval, na počátku 20. století měl ještě střechu kuželovitého tvaru, v polovině 20. století ještě stála větší část mohutné válcovité budovy.

Střelnice[editovat | editovat zdroj]

Na horním konci Dubiny bývala vojenská střelnice. Jezdili sem cvičit vojáci z posádky v Čáslavi. Samotná střelnice byla dlouhá zpola otevřená stavba z prken konzervovaných karbolou. Před ní se rozprostíral rozlehlý obdélník vykáceného lesa, na konci ohraničený tzv. „kugelfangem“ (chytačem kulí - vyvýšeným náspem zakončeným vysokou betonovou zdí). Tento název svědčí o tom, že střelnice pravděpodobně vznikla už v dobách starého Rakouska. Napříč cvičným prostorem vedly zákopy pro obsluhu terčů a také několik kolejí, po nichž jezdily vozíky s pohyblivými terči, poháněné lany z pevně umístěných navíjecích zařízení. Střelnice byla zrušena na počátku 60. let 20. století, ale ještě dlouho potom bylo možno v okolí najít vystřílené nábojnice, padáčky od světlic apod.

Jánský mlýn[editovat | editovat zdroj]

Nedaleko Dubiny v zalesněném údolí Jánského potoka stojí bývalý Jánský mlýn. Mlelo se v něm ještě ve 20. letech 20. století. Přes starobylý klenutý kamenný most k němu vedla lesní cesta od Krchleb, kterou nechal vydláždit profesor Ing. Dr. Josef Anderle, rodák z Čáslavi, pozdější rektor ČVUT. Se svojí rodinou (rodiči a dvěma sestrami) sem chodil z Čáslavi pěšky na nedělní vycházky a jezdil do Jánského mlýna i na letní byt.

Vila[editovat | editovat zdroj]

Starobylý most přes Jánský potok

Profesoru Anderlemu se toto místo tak líbilo, že si v roce 1933 nechal u lesa na okraji Krchlebské Dubiny postavit dům, který se podstatně lišil od okolních zemědělských stavení. Jeho obyvatelé i lidé v okolí mu říkali „vila“. Byly v něm použity některé v té době moderní prvky: v domě byly dvě koupelny a WC s tekoucí vodou, na půdě byl umístěn veliký ocelový „rezervoir“, do něhož doplňovala vodu ze studny pumpa s otočným kolem, které pomocí řemenice poháněl vedle stojící benzinový motor značky Slávia. Přestože do vsi ještě nebyla zavedena elektřina, byly na stropech vily žárovičky, napájené z plochých baterií, které byly umístěny v každé místnosti v kožených pouzdrech přibitých na futra dveří. V blízkosti domu bylo velké „alpinum“ s cizokrajnými květinami a dřevinami a velikými balvany (které přitáhla koňská spřežení z nedalekého Jánského potoka). V okolí domu byly četné další okrasné dřeviny, např. krvavý buk, stříbrný smrk, thuje, jalovec, tis, rododendron, kdoulovec, mahony apod. Od domu k vratům vedla cesta lemovaná živým plotem. V zahradě byly vysázeny i ovocné stromy do jam, vykopaných v původně kamenité pláni. Byly tam i tehdy neobvyklé druhy ovoce jako mirabelky, mirabolány, jablka „soudky“ apod.