Kovařovicova vila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kovařovicova vila
Kovařovicova vila
Kovařovicova vila
Základní informace
Sloh kubismus
Architekt Josef Chochol
Výstavba 19121913[1]
Stavebník Bedřich Kovařovic
Poloha
Adresa Rašínovo nábřeží, Vyšehrad, Praha 2, ČeskoČesko Česko
Ulice Rašínovo nábřeží a Libušina
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 41293/1-2014 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kovařovicova vila je třípodlažní kubistická budova na Rašínově nábřežíPraze v městské části Vyšehrad nedaleko Vyšehradského železničního mostu. Od 3. května 1958 je zapsána v seznamu nemovitých kulturních památek v Česku.[2][3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historická fotografie vily

Vilu postavil podle návrhu architekta Josefa Chochola stavitel Bedřich Kovařovic.

V roce 1944 byla budova rozsáhle přestavěna ve svém interiéru. S výjimkou zábradlí u vstupu do vily tak zanikly všechny prvky kubistického interiéru vily.

V letech 1960–1995 vila sloužila jako mateřská škola. Během této doby zaniklo původní rozvržení zahrady a přibyla na ní například garáž.

V 90. letech 20. století došlo k rozsáhlé rekonstrukci pod dohledem architektů. Byly obnoveny původní prvky jako například okna, dveře, půdorys zahrady či oplocení, které odkazovalo na kubistický charakter stavby.[1] Místo anglických zapuštěných dvorků v úrovni sklepa vznikly dvě zastřešené místnosti.

V 21. století není budova veřejně přístupná, slouží jako kanceláře. K roku 2020 zde sídlí agentura MullenLowe a další mediálně-kreativní společnosti. Je zde přibližně 30 pracovních míst. Vila byla zpřístupněna veřejnosti během festivalu Den architektury 2017 a během Open House Praha 2020.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jde o pětipodlažní dům se zahradou v razantním kubistickém stylu. Nachází se zde sklep, tři obytná patra a půda. Hlavní průčelí vily směřuje do Libušiny ulice. Zadní průčelí, které bylo zamýšleno jako reprezentativní, se otáčí do přilehlé zahrady směrem k Rašínovu nábřeží. Oproti zadnímu je zdobnější a působí dynamičtěji. To způsobuje například schodiště a rizalit vystupující do zahrady.

S Kovařovicovou vilou sousedí zprava (pohled z Libušiny ulice) modernistická Sequensova vila, zleva secesně klasicistní vila Na Libušince. Obě na vilu přímo navazují a byly postavené ve stejné době.

Budovy v okolí[editovat | editovat zdroj]

Hlavní průčelí vily v Libušině ulici

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KOLEKTIV AUTORŮ. Slavné stavby Prahy 2. Praha: Foibos Books, 2011. ISBN 978-80-87073-35-3. S. 192. (čeština) 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-03-05]. Identifikátor záznamu 153400 : Vila. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. KOLEKTIV AUTORŮ. Slavné stavby Prahy 2. Praha: Foibos Books, 2011. ISBN 978-80-87073-35-3. S. 193. (čeština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]