Kouzelná školka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kouzelná školka
Televizní studio KH-3 s dekorací Kouzelné školky
Televizní studio KH-3 s dekorací Kouzelné školky
Základní informace
Žánr pásmo pro děti
Země původu ČeskoČesko Česko
Jazyk Čeština
Produkce a televizní štáb
Produkční
společnost
Centrum tvorby pro děti a mládež České televize
Premiérové vysílání
TV stanice ČT 2
ČT :D
Formát zvuku stereo
Vysíláno 1999[1]
Kouzelná školka na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kouzelná školka je pořad České televize určený převážně pro předškolní děti.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Posláním Kouzelné školky je děti zaujmout, navázat s nimi dialog, povídat si o světě, který vidí kolem sebe, seznamovat je se základními etickými hodnotami a přitom jim nebrat dětství, a pomocí her a „hraní si“ v nich rozvíjet jejich fantazii. Pořad je doplněn dvěma až třemi pohádkami a snahou je, aby jedna byla zahraniční provenience a druhá z tradiční české školy. Do prosince 2011 byl pořad vysílán 5× týdně od pondělí do pátku, a to v premiéře v 8.30 na ČT1, v repríze tentýž den v 16.00 též na ČT1. Od ledna 2012 je pořad vysílán v premiéře v 18.15 na ČT2 a v repríze pak následující den (páteční díl je reprízován v následující pondělí) v 8.30 hodin na ČT1. Od 31. 8. 2013 se pořad přesouvá na novou dětskou stanici ČT :D, repríza bude vysílána zároveň na ČT2.

Příklad vysílání: Premiéra: pondělí 2. 9. – 17:00 – ČT :D; Opakování: úterý 3. 9. – 08:30 – ČT2, úterý 3. 9. – 08:30 – ČT :D

Účinkující[editovat | editovat zdroj]

V pořadu vystupují loutky František a Fanynka (obvykle se střídající po týdnu), které namluvili Tomáš Juřička a Lucie Černíková a jež pocházejí z pohádkové země Fanfárie. Se skřítkem pořad uvádí jeden z herců – od počátku to byl Michal Nesvadba a Magdalena Reifová. Jen výjimečně se sejde více moderátorů nebo František s Fanynkou, například ve vánočním vysílání.

Aktuální účinkující[editovat | editovat zdroj]

Dříve účinkující[editovat | editovat zdroj]

Časopis[editovat | editovat zdroj]

Na pořad navazoval v letech 2009–2014 časopis Kouzelná školka. Šlo o měsíčník pro děti předškolního věku. Na jeho stránkách děti potkávaly všechny známé postavy – skřítky Františka a Fanynku, Michala, Jitku, Majdu, a dědu Láďu. Časopis kladl důraz na jemnost a srozumitelnost, snažil se děti zaujmout, pobavit, hravým způsobem poučit, seznámit se základními etickými hodnotami a rozvíjet dětskou fantazii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kouzelná školka (TV pořad), csfd.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]