Kouzelná školka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kouzelná školka
Žánr pásmo pro děti
Režie Tomáš Váňa
Roman Meluzín
Ivo Macharáček
Ivana Křenová
Jan Soukup
Hrají Michal Nesvadba
Magdalena Reifová
Jitka Molavcová
Lucie Černíková
Filip Cíl
Matouš Zah
Tomáš Juřička
Pavel Tesař
Jaroslav Vidlař
Veronika Kleplová
Země původu ČeskoČesko Česko
Jazyk čeština
Obvyklá délka 30 min.
Produkce a televizní štáb
Produkční
společnost
Česká televize
Premiérové vysílání
TV stanice ČT2 a ČT :D
Formát zvuku stereo
Vysíláno 1999[1]
Kouzelná školka na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Televizní studio KH–3 s dekorací Kouzelné školky (2010)

Kouzelná školka je pořad České televize určený převážně pro předškolní děti. Pořad je vysílán od roku 1999.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Posláním Kouzelné školky je děti zaujmout, navázat s nimi dialog, povídat si o světě, který vidí kolem sebe, seznamovat je se základními etickými hodnotami a přitom jim nebrat dětství, a pomocí her a „hraní si“ v nich rozvíjet jejich fantazii. Pořad je doplněn dvěma až třemi pohádkami a snahou je, aby jedna byla zahraniční provenience a druhá z tradiční české školy. Do prosince 2011 byl pořad vysílán 5× týdně od pondělí do pátku, a to v premiéře v 8.30 na ČT1, v repríze tentýž den v 16.00 též na ČT1. Od ledna 2012 byl pořad vysílán v premiéře v 18.15 na ČT2 a v repríze pak následující pracovní den v 8.30 hodin na ČT1. Od 31. srpna 2013 byl pořad přesunut na dětskou stanici ČT :D s tím, že repríza byla vysílaná zároveň na ČT2.

Účinkující[editovat | editovat zdroj]

V pořadu vystupují loutky František, Filípek a Fanynka (obvykle se střídající po týdnu), které namluvili Tomáš Juřička, Pavel Tesař a Lucie Černíková a jež pocházejí z pohádkové země Fanfárie. Se skřítkem pořad uvádí jeden z herců – od počátku to byl Michal Nesvadba a Magdalena Reifová[2]. Jen výjimečně se sejde více moderátorů nebo František, Filípek a Fanynka, například ve vánočním vysílání.

Aktuální účinkující[editovat | editovat zdroj]

Dříve účinkující[editovat | editovat zdroj]

Časopis[editovat | editovat zdroj]

Na pořad navazoval v letech 2009–2014 časopis Kouzelná školka. Šlo o měsíčník pro děti předškolního věku. Na jeho stránkách děti potkávaly všechny známé postavy – skřítky Františka a Fanynku, Michala, Jitku, Majdu, a dědu Láďu. Časopis kladl důraz na jemnost a srozumitelnost, snažil se děti zaujmout, pobavit, hravým způsobem poučit, seznámit se základními etickými hodnotami a rozvíjet dětskou fantazii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kouzelná školka (TV pořad), csfd.cz
  2. a b c d e f g h i KOVÁŘÍKOVÁ, Gabriela. Kouzelná školka a Studio Kamarád. Stálice mezi dětskými TV pořady slaví 20 let. Deník.cz. 2019-07-12. Dostupné online [cit. 2020-05-05]. (česky) 
  3. a b KOVANIČOVÁ, Eva. Veřejnost se naposledy rozloučila s hercem Lubomírem Kostelkou. Benešovský deník. 2018-12-09. Dostupné online [cit. 2020-05-05]. (česky) 
  4. LUKEŠ, Filip. Michal Nesvadba: Prý nesmím umřít, říkal jeden chlapeček. Deník.cz. 2020-01-13. Dostupné online [cit. 2020-05-05]. (česky) 
  5. ČT. ct24.ceskatelevize.cz [online]. Dostupné online. 
  6. V Kouzelné školce nahradil Kostelku cimrmanolog Petr Brukner - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2020-05-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]