Kotnov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kotnov
Současnost věže hradu Kotnov a Bechyňské brány (2013)
Současnost věže hradu Kotnov a Bechyňské brány (2013)
Základní informace
Slohgotický
StavebníkPřemysl Otakar II.
Poloha
AdresaTábor, ČeskoČesko Česko
UliceKotnovská
Souřadnice
Kotnov
Kotnov
Další informace
Rejstříkové číslo památky11766/3-5310 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kotnov (též Hradiště) je hrad přestavěný na pivovar ve městě Tábor. Nachází se na výběžku ostrožny v jihozápadní části historického jádra města v nadmořské výšce 430 m. Nejlépe dochovanou částí hradu je okrouhlá bateriová věž. Areál hradu s pivovarem je chráněn jako kulturní památka[1] a od roku 1962 spolu s Bechyňskou bránou jako národní kulturní památka.[2] Název Kotnov, podle rytíře Kotena, poprvé použil Václav Hájek z Libočan.[zdroj?] Jiné zdroje uvádějí, že původ názvu je pravděpodobně keltský a že pochází od návu oppida – Cotnis.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Věž hradu Kotnova s Bechyňskou branou na pohlednici z roku 1912

Hrad založil král Přemysl Otakar II. na ochranu města Hradiště jako městský hrad, který však stál mimo plochu vlastního města. První písemná zmínka však pochází až z roku 1370, kdy město již neexistovalo a místo patřilo pánům z Ústí. Po založení města Tábora byl zapojen do jeho hradebního systému a ve třicátých letech 15. století bylo vylepšeno jeho opevnění. Po požáru v roce 1532 začal být využíván k hospodářským účelům pivovaru, pro jehož potřeby byla postupně zbourána řada hradních staveb.[4][5]

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Půdorys hradu byl pětiboký. Chránily ho nejméně čtyři věže. Kromě stojící bateriové věže, která byla výrazně upravena v 15. století, se dochovala malá část zdiva okrouhlé věže v jihovýchodním nároží. V severozápadním nároží se částečně dochovala věž hranolová. Obytné stavby byly strženy a nahrazeny pivovarskými novostavbami, ale na východní straně stála čtverhranná obytná věž a trojprostorový palác. Dlouhá, částečně dochovaná budova stála podél hradby v severozápadní části. Hradní jádro na všech stranách obíhal parkán.[4]

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

Od května do září je zde přístupna expozice Husitského muzea v Táboře a je umožněn vstup na věž.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-11-17]. Identifikátor záznamu 128208 : Hrad Kotnov a pivovar. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Hrad Kotnov s Bechyňskou bránou [online]. Národní památkový ústav [cit. 2016-01-03]. Dostupné online. 
  3. Poznejte okolí Bechyňky: Průvodce po zajímavých místech v blízkosti naší nejstarší elektrifikované trati [online]. [cit. 2022-03-17]. Dostupné online. 
  4. a b DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Hradiště, s. 194–195. 
  5. TŘÍSKA, Karel, a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Jižní Čechy. Svazek V. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1986. 296 s. Kapitola Tábor – hrad, s. 192–193. 
  6. Husitské muzeum v Táboře - Nejen o husitství… | Otevírací doba a vstupné. www.husitskemuzeum.cz [online]. [cit. 2022-03-17]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého: Táborsko. Svazek IV. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 362 s. Kapitola Hradiště hrad, s. 126–142. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]