Sezimové z Ústí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sezimové z Ústí
(Páni z Ústí)
Erb Sezimů z Ústí tvoří pětilistá růže, stejně jako u ostatních Vítkovců. Používali černou nebo modrou růži na zlatém poli.
Erb Sezimů z Ústí tvoří pětilistá růže, stejně jako u ostatních Vítkovců. Používali černou nebo modrou růži na zlatém poli.
Země České království
Mateřská dynastie Páni z Hradce
(Vítkovci)
Zakladatel Sezema z Kosové Hory
Mýtický zakladatel Vítek I. z Prčice
Rok založení 1267
Vymření po meči 1621
Poslední vládce Jiří Vilém Sezima z Ústí

Sezimové z Ústí, případně Sezemové z Ústí nebo páni z Ústí, byli starý český panský rod, který pocházel z rozrodu Vítkovců, pravděpodobně byli odnoží pánů z Hradce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jako první předek rodu se objevuje Sezima z Ústí okolo roku 1267. Bratři Jan a Oldřich vlastnili hrad HradištěÚstím v jižních Čechách. Pražský kanovník Jan založil v Ústí špitál, zemřel okolo roku 1386.

Později jim patřily například Žirovnice či Kamenice. Během husitských válek někteří příslušníci rodu stáli na straně podobojí.

V 15. století působil Sezima jako dědičný kráječ Vladislava II., jeho synové Zdeněk, Jan, Bedřich a Prokop rod rozdělili do několika odnoží. Jan Sezima z Ústí poskytl útočiště Janu Husovi na Kozím Hrádku, Prokop válčil v husitském vojsku. Oldřich bojoval proti husitům a pronásledoval je. Husité roku 1420 Sezimovo Ústí dobyli a vypálili. Nedlouho poté založili v troskách někdejšího Hradiště nové město – Tábor.

Jan Sezima z Ústí vykonával funkci nejvyššího berníka za vlády Ferdinanda I., získal Úštěk, jeho potomci se podle něj nazývali Úštěčtí. Jiří Sezima z Ústí pobýval v Jeruzalémě. Jeho syn Jiří Vilém roku 1621 zemřel a nezanechal dědice. Rodový majetek na Litoměřicku přešel pod správu jezuitů.

Rod vymřel v roce 1642, erbovní znamení přešlo na Lva Viléma z Kounic, který se rovněž mohl psát jako Sezima z Ústí.

Erb[editovat | editovat zdroj]

Ve zlatém štítě nosili růži, která měla barvu buď modrou nebo černou.

Příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Spojili se s Vartenberky, Valdštejny, pány z Petrovic či z Mochova.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HALADA, Jan. Lexikon české šlechty : Erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. 1. Praha: Akropolis, 1992. ISBN 80-901020-3-4. Kapitola Sezimové z Ústí, s. 139-140. 

Související články[editovat | editovat zdroj]