Kostel v Gagře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gagra
Church of St. Hypatius 2.jpg
Místo
StátGruzieGruzie Gruzie
Souřadnice
Architektonický popis
Výstavba6. století
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel v Gagře, známý také jako Abaata, je raně středověký křesťanský kostel v okresním městě Gagra v Abcházii[P 1] v severní Gruzii, na severovýchodním pobřeží Černého moře u úpatí Kavkazu. Jde o jeden z nejstarších kostelů v Abcházii, typickou ukázku klasické abchazské církevní architektury v Gruzii, s níž má mnoho společných architektonických prvků.[1] Architektonicky se jedná o jednoduchou trojlodní baziliku postavenou v 6. století. Bazilika byla do současné podoby přestavěna v roce 1902.

Kostel stojí na místě původního areálu souběžně budované pevnosti zvané Abaata, která je v současnosti téměř celá v troskách.

Kostel je postaven z kvádříkového zdiva, jeho stěny nemají žádnou výzdobu. Vstupní část je na západní straně a tvoří ji chrámová předsíň (narthex). Všechny tři hlavní lodě jsou navzájem propojeny dveřmi. Hlavní loď má tři okna v jižní stěně a po jednom okně na západní stěně a nad oltářem. Stavba byla kompletně zrekonstruována v roce 1902 na popud Evženie Maximilianovny z Leuchtenbergu, manželky Alexandra Petroviče Oldenburského, příslušníka ruské carské rodiny a vnuka Kateřiny Pavlovny, který z města Gagra vybudoval lázně.

Dne 9. ledna 1903 byla stavba vysvěcena jako kostel svatého Ipatije.[2] V té době byla část staré pevnosti Abaata zbourána, aby uvolnila místo k výstavbě lázeňského hotelu.[3][4] V sovětské éře sloužila budova kostela jako prostor pro expozici starých zbraní.

V roce 2007 prošel kostel částečnou rekonstrukcí. V roce 2012 byla budova vysvěcena a byla tak obnovena její církevní funkce.[5]

Kostel je od roku 2007 zapsán na gruzínském seznamu nemovitých kulturních památek celostátního významu.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Abcházie je předmětem územního sporu mezi Autonomní republikou Abcházie a Gruzií. Republika Abcházie jednostranně vyhlásila nezávislost 23. července 1992, ale Gruzie ji nadále prohlašuje za součást svého svrchovaného území. Abcházie získala formální uznání jako nezávislý stát 7 zemí z 193 členských států OSN, z nichž ale dvě země následně své uznání zrušily.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Church of Gagra na anglické Wikipedii.

  1. a b Cultural Heritage in Abkhazia. Redakce Gelenava Irakli. Tbilisi: Meridiani, 2015. Dostupné online. S. 14. (anglicky) 
  2. Гагры. Климатическая станция на Черноморском побережье [Gagry, a climate spa on the Black Sea coast]. St. Petersburg: [s.n.], 1905. Dostupné online. S. 8. (rusky) 
  3. Гагрская крепость АБААТА. Абхазия
  4. Гагрская крепость Абаата : крепость Абаата в Абхазии — Достопримечательности — www.turinfo.ru [https://web.archive.org/web/2013-03-22/http://www.turinfo.ru/attractions/gagrskaya-kryepost-abaata/ Archivováno 22. 3. 2013 na Wayback Machine
  5. Овеянный тайнами храм Святого Ипатия в Гагре. sputnik-abkhazia.ru. 23 February 2016. Dostupné online [cit. 18 March 2017]. (rusky)