Přeskočit na obsah

Kostel svatého Michaela archanděla (Skryje u Rakovníka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Archanděla Michaela
Kostel sv. Michaela archanděla Skryje
Kostel sv. Michaela archanděla Skryje
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevkatolická církev
ZasvěceníMichael archanděl
Další informace
AdresaSkryje, ČeskoČesko Česko
Kód památky29703/2-2739 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

První zmínky o obci Skryje jsou z přelomu 12. a 13. století. V listině papeže Řehoře IX. je uváděna jako majetek benediktinského kláštera v Kladrubech také ves Skryje, v latinském originále "Scringe".[1]

Kostel svatého Michaela archanděla je doložen od poloviny 14. století, ale zasvěcení sv. archandělu Michaelu ukazuje na jeho velmi starý původ - první konstrukce kostela byla dřevěná. Původní dřevěný kostel byl vypálen švédskými vojsky koncem Třicetileté války. Na počátku 18. století, roku 1713, byl kostel přestaven do své současné barokní podoby.

Kostelní loď má vnitřní výšku 7,5 m, na délku měří 15 m, na šířku 10,7 m. Loď má rovný strop a dva vchody - z jižní a západní strany. Z východní (kratší) strany na loď navazuje presbytář, k němu je pak na severní straně přistavěna sakristie. Nad západním průčelím s portálem a obloukovou římsou stojí nízká čtyřboká věž s atikou po obou stranách.

  1. 750 let obce Skryje. Skryje u Rakovníka: MNV Skryje, 1979. 40 s. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v království České. Svazek 39. Politický okres rakovnický, II. díl. Praha: Archaeologická kommisse při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1913. 329 s. Kapitola Skryje (Skreje) - Kostel sv. Michala, s. 269–271. 
  • kolektiv vědeckých a odborných pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze za vedení a redakce Emanuela Pocheho. Umělecké památky Čech. Svazek 3. P-Š. Praha: Academia, 1980. 538 s. Kapitola Skryje, kostel sv. Michala, s. 327. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]