Kostel svatého Bartoloměje (Batňovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Bartoloměje
Kostel svatého Bartoloměje
Kostel svatého Bartoloměje
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký
Obec Batňovice
Souřadnice
Kostel svatého Bartoloměje
Kostel svatého Bartoloměje
Základní informace
Církev římskokatolická
Diecéze královéhradecká
Vikariát Trutnov
Farnost Úpice
Architektonický popis
Stavební sloh pseudorománský
Specifikace
Stavební materiál kámen
Odkazy
Kód památky 23452/6-5049 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Bartoloměje je pseudorománský římskokatolický filiální kostel na návrší v Zálesí, místní části obce Batňovice. Jak bývalo zvykem, kolem kostela se rozprostírá hřbitov. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší zmínka o dřevěném batňovickém kostele je z roku 1356. V roce 1681 byl kostel částečně stržen a vystavěn nový, v roce 1735 byla přestavěna dřevěná věž a opravena střecha kostela. Kolem roku 1770 měl kostel dřevěnou zvonici se třemi zvony a malou věž, klenutý presbytář a neměl sakristii, takže se kněz na mši oblékal za hlavním oltářem. Kazatelna byla na epištolní straně. V roce 1775 byly do kostela zakoupeny staré varhany z kostela v Úpici. Mezi léty 17841799 proběhla přestavba podle projektu stavitele Václava Sitty. K poslední velké přestavbě, kdy kostel dostal současnou podobu, došlo v roce 1866.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel má čtyřhrannou štíhlou věž v hlavním průčelí zakončenou plechovou mnohoúhlou helmicí s lucernou a jednoramenným křížem na vrcholu. Schodiště věže osvětlují úzká zdvojená okna umístěná v polovině čela věže, která jsou významným dekorativním prvkem průčelí. Pod helmicí věže je zvonice s okny krytými žaluziemi. Renesanční zvon od neznámého zvonaře z Hradce Králové je z roku 1555.Vstupní portál bez dekorativních prvků je v jižním průčelím pod věží. Valbová střecha nad lodí a kněžištěm má strmý úhel 60°. Nad kněžištěm je zúžená a ukončená přechodem do kužele. Čtyři půlkruhová okna s paprskovým zakončením jsou po levé i pravé straně. Presbytář na východní straně je půlkruhový. Omítka je hladká s barevné odlišenými lizénami. Z každé strany jsou čtyři cihlové opěráky. Nad okny a pod střešní římsou jsou barevně zvýrazněné obloučkové vlysy. K jihovýchodní straně presbytáře přiléhá sakristie.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Klenutá předsíň odděluje vchod od lodi kostela. Strop lodi je klenutý, ozdobený medailony čtyř evangelistů. Před půlkruhovým triumfálním obloukem ozdobeným malbami andělů jsou dva boční oltáře. Proti kazatelně jsou v chrámové lodi umístěny náhrobní desky z let 1867 a 1420. Starší náhrobek je Jana z Vízmburku.

Inventář[editovat | editovat zdroj]

Zařízení je většinou pseudorománské z konce 19. století.

Varhany[editovat | editovat zdroj]

Varhany jsou mechanické, manuál s pedálem, z roku 1900 od Leopolda Andrýse z Náchoda.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Bohoslužby se konají v neděli v 10.00 a ve čtvrtek v 18.00 (v zimním období v 19.00).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-02-07]. Identifikátor záznamu 134456 : Kostel sv. Bartoloměje. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]