Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (Strašnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Praze-Strašnicích
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Praze-Strašnicích
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Praze-Strašnicích
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ČtvrťStrašnice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
ProvincieČeská církevní provincie
DiecézeArcidiecéze pražská
VikariátTřetí pražský vikariát
FarnostŘímskokatolická farnost u kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie Praha-Strašnice
Statusfarní kostel
ZasvěceníNeposkvrněné početí Panny Marie
Datum posvěcení17. června 1994
Architektonický popis
ArchitektJindřich Synek
Stavební slohsoudobá architektura
Výstavba19921994
Specifikace
Výška25 m (kříž)
Stavební materiálzdivo, kámen, sklo, dřevo
Další informace
AdresaŘímsko-katolická farnost Neposkvrněného početí P. Marie
Ke Strašnické 10
100 00, Praha 10
Oficiální webhttp://www.farnoststrasnice.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v moderním architektonickém stylu byl postaven v letech 19921994 a nachází se na rohu ulic Ke Strašnické a Krupská, v městské části Praha 10-Strašnice. Kostel je součástí farnosti Praha-Strašnice.

Dějiny kostela[editovat | editovat zdroj]

Již od roku 1924 existoval "Spolek pro postavení kostela ve St. Strašnicích", který financoval stavbu strašnické farní budovy. Ta byla postavena během necelého půl roku, od března do konce srpna 1930. V přízemí fary byla bonifikována prozatímní kaple, kde probíhaly bohoslužby nové strašnické farnosti. Z důvodu nedostatku finančních prostředků nebylo možné v období první republiky realizovat výstavbu nového plnohodnotného kostela. Ani v dalších letech, tzn. v době protektorátu a pozdější komunistické diktatury, nebylo možné záměr realizovat.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Strašnicích
Interiér kostela
Budova někdejší fary a modlitebny, dnes zde sídlí divadlo Miriam

V létě 1966 byla zrekonstruována farní kaple v duchu liturgické reformy druhého vatikánského koncilu. Události pražského jara v roce 1968 znamenaly nový impulz pro oživení myšlenky výstavby nového strašnického kostela.

I přes vytrvalé úsilí místních farníků podporovaných kardinálem Františkem Tomáškem od počátku roku 1989, bylo možné stavbu nového kostela realizovat až po listopadu 1989. Samotná stavba byla zahájena 11. listopadu 1992 a trvala 19 měsíců. Nový kostel byl slavnostně vysvěcen 17. června 1994. Autorem nezvyklého návrhu kostela byl architekt Jindřich Synek.

Architektura a výzdoba[editovat | editovat zdroj]

Kostel má půdorys rovnoramenného trojúhelníku, vnější podoba má tvar trojbokého jehlanu, v jehož zakončeních jsou pouze dvě dlouhá šikmá vitrážová okna. Dominantou stavby je kříž na vrcholu kostela ve výšce 25 metrů.

Vitráže zobrazují výjevy ze života světců svatého Wolfgangasvaté Anežky České. Autorem svatowolfgangské vitráže, kterou darovalo řezenské biskupství, je Josef Guggenberger, autorkou svatoanežské vitráže je Jaroslava Fenzlová. Autorem sochy Panny Marie – Immaculaty, stojící vlevo od ambonu, je sochař Radoš Cvrček. Socha je zpracována z dvakrát pálené hlíny.

Křtitelnice je tvořena třemi pískovcovými kvádry, podobně i oltář je vytvořen z neopracovaného pískovce. Vedle oltáře je pak ambon se symboly čtyř evangelistů. Na šikmém stropě nad oltářem je zavěšena dřevořezba kříže s Ježíšem od Jaroslava Hylase.

Na bočních stěnách je výzdoba na motivy křížové cesty od Pavla Vance.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Základní kámen kostela posvětil při své návštěvě Československa svatý Jan Pavel II. Stalo se tak v Bratislavě 22. dubna 1990. Tuto událost připomíná mramorová pamětní deska v předsálí kostela nápisem:

ZÁKLADNÍ KÁMEN KOSTELA NEPOSKVRNĚNÉHO POČETÍ PANNY MARIE POSVĚTIL 22.4. L.P. 1990 PAPEŽ JAN PAVEL II.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]