Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Horní Maršov, hřbitovní)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký
Obec Horní Maršov
Souřadnice
Hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Základní informace
Církev římskokatolická
Diecéze královéhradecká
Vikariát Trutnovský
Farnost Janské Lázně
Status filiální kostel
Užívání nepravidelné
Architektonický popis
Architekt Carlo Valmadi
Stavební sloh renesance
Výstavba 16051608
Odkazy
Kód památky 32807/6-3536 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie je římskokatolický, orientovaný, filiální, bývalý farní kostel v obci Horní Maršov. Patří do farnosti Janské Lázně. Je situován ve středu obce, na hřbitově vlevo od komunikace - třídy Josefa II., směr Temný Důl. Ja nazýván kostelem starým nebo horním. Kostel je v léte ukrytý za korunami mohutných lip a stojí na hrbitově plném převážně německých starých náhrobků. Od roku 2005 je majitelem kostela obec.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší stavební památka východních Krkonoš s kamennou křtitelnicí s vytesaným letopočtem 1572, která je pozůstatkem z původního dřevěného protestantského kostelíka z roku 1568. Tento dřevěný kostelík byl roku 1608 nahrazen renesančním kostelem od italského stavitele Carlo Valmadiho. Po bitvě na Bílé hoře byli protestanti z Čech vyhnáni, maršovský kostel se stal katolickým a byl zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Nejspíš v roce 1690 byl kostel obohacen nádherným barokním oltářem ve tvaru zlatého stromu, se sochami světců a ústředním výjevem Nanebevzetí Panny Marie.

3. června 1868 do věže kostela třikrát za sebou uhodil blesk a během krátké doby shořel celý krov a zvony ze 17. století se zřítily a roztavily. Podařilo se zachránit oltář a další vybavení. Střecha byla brzy opravena i díky pomoci lidí z celé monarchie včetně císařské rodiny a byly ulity nové zvony. Zároveň padl návrh na postavení nového většího kostela, který byl dokončen v r. 1899 a stal se kostelem farním. Po stavbě nového kostela starý kostel začal pustnout, zejména po roce 1948 a postupně přestal být využíván.

Kostel se sousední původně barokní farou, 400 let starou lípou, barokní sochou sv. Jana Nepomuckého, hrobkou šlechtického rodu Aichelburgů a řadou zajímavých náhrobků tvoří významný historický areál Horního Maršova.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Pravidelné bohoslužby se v kostele nekonají.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]