Kostel Þingeyrakirkja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Þingeyrakirkja
Thingeyrar Kirche 00.jpg
Místo
StátIslandIsland Island
Souřadnice
Architektonický popis
Výstavba1877
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Þingeyrakirkja je prvním kamenným kostelem na Islandu a je kulturní památkou Islandu od roku 1990.[1]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Kostel stojí v Norðurland vestra v Húnaþingi mezi vodními plochami Hóp a Húnavatn, v blízkosti fjordu Húnafjörður a v blízkosti města Blönduós.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V místě kostela v roce 1133 založil první islandský klášter s farmou biskup Holarské diecéze Jón Ögmundarson. Klášter existoval až do roku 1550.[2] V letech 1864 až 1877 na vlastní náklady nechal postavit poslanec Ásgeir Einarssyn kamenný kostel. Čedičový kámen byl dopravován v letech 1864–1865 z osm kilometrů vzdálené lokality Nesbjorgu pomocí saní přes zamrzlou vodní plochu Hóp. Stavební práce provedl kameník Sverrir Runólfsson.[3][4] Kapacita kostela je 150 věřících.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Kostel je orientovaná zděná stavba na půdorysu obdélníku (14,40 m × 8,23 m) s dvojbokým závěrem a hranolovou věží (půdorys 2,24 × 3,43 m) vsazenou do západního průčelí. Střecha kostela je sedlová, nad závěrem valbová. Věž má jehlanovou střechu. Krytinu od roku 1959 tvoří mosazný plech. V bočních stěnách kostela jsou prolomena čtyři okna a v závěru v každé stěně jedno. Okna jsou stejné velikosti i provedení. Jsou ukončená obloukem, vyrobená z litiny a každé má sto skleněných tabulek. Vstup vede podvěžím. Věž má v horní části v každé stěně okno s půlkruhovým zakončením. Nad vstupními dveřmi je kulaté okno. Vstupní portál má půlkulaté zakončení s bílou šambránou a nad dvoukřídlými dveřmi je půlkruhové okno. Stěny kostela jsou metr široké, z neomítaného hrubě opracovaného kamene.[1]

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Strop je valený s modrou výmalbou a se zlatými hvězdičkami (údajně tisíc hvězdiček). V kněžišti je oltář ze 14. století s oltářním dílem vyrobeným z alabastru. Kazatelna je u kněžiště na jižní straně, pochází z roku 1696 a daroval ji Lauritz Gottrup z Nizozemska. Naproti kazatelny je křtitelnice. V západní části je dřevěná kruchta s balustrádovým zábradlím a figurami dvanácti apoštolů. Uprostřed zábradlí pod obloukem je plastika Krista.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Þingeyrakirkja na švédské Wikipedii.

  1. a b c Þingeyrakirkja (Þingeyraklausturskirkja). Minjastofnun [online]. [cit. 2020-07-05]. Dostupné online. (islandsky) 
  2. The historical Þingeyrakirkja Church in North-Iceland - o.... Guide to Iceland [online]. [cit. 2020-07-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Þingeyrakirkja - první kamenný kostel Islandu. www.turistika.cz [online]. 15.8.2017 [cit. 2020-07-05]. Dostupné online. (česky) 
  4. Þingeyrakirkja. kirkjukort.net [online]. [cit. 2020-07-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]