Přeskočit na obsah

Konstancie Štaufská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Konstancie Štaufská
nikájská císařovna
Portrét
Sepulcrum v kostele San Juan del Hospital ve Valencii
Narození1229/1230?
Úmrtíduben 1307
Valencie
Pohřbenakostel sv. Jana ve Valencii
ManželJan III. Dukas Vatatzés
DynastieŠtaufové
OtecFridrich II. Štaufský
MatkaBlanka Lancia
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstancie Štaufská (italsky Costanza di Staufen, 1229/1230? – duben 1307, Valencie) byla nikájská císařovna z dynastie Štaufů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera císaře Fridricha II. a Blanky, dcery piemontského šlechtice. Původně milenecký vztah císař zlegitimizoval až na matčině smrtelném loži.[1] Roku 1244 se Konstancie stala druhou manželkou otcova přítele, nikájského císaře Jana Duka Vatatzése a v novém prostředí přijala jméno Anna. Sňatek pohoršil papeže Inocence IV. a byl jedním z důvodů, proč byl její otec v nemilosti. Manželství nebylo šťastné, postarší císař nalezl zalíbení v jiné ženě a poslední roky svého života byl velmi nemocný. Zemřel roku 1254, manželství bylo bezdětné.

V letech následujících se Konstancie údajně zalíbila novému císaři Michaelu Palaiologovi, který se pokusil uzavřít alianci s jejím bratrem, sicilským králem Manfrédem. Plánovaný rozvod a nový sňatek s Konstancií se mu nepodařilo v radě prosadit, patriarcha Arsenius na něj uvalil klatbu. Roku 1263 se Konstancie vrátila na Sicílii k bratrově dvoru a po jeho potupném skonu v bitvě u Beneventa roku 1266 odešla na ke své neteři na aragonský dvůr. Zemřela v pokročilém věku v rouše jeptišky na jaře 1307 a byla pohřbena v kapli sv. Barbory v kostele sv. Jana ve Valencii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.staufer2010.de. www.staufer2010.de [online]. [cit. 2016-03-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-08. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Nikájská císařovna
Předchůdce:
Irena Laskarina
12441254
Konstancie Štaufská
Nástupce:
Elena Asenina Bulharská