Koncepce Tatra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Patent Edmunda Rumplera

Koncepce Tatra je řešení Hanse Ledwinky, dlouholetého konstruktéra a později technického ředitele společnosti Tatra, který tak poprvé zkombinoval tři dříve známá řešení:

Princip konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Základem rámu je nosná roura chránící uvnitř uloženou hnací hřídel, na kterou jsou připojovány nápravové rozvodové skříně tak, aby celek tvořil samonosnou konstrukci podvozku.[1] Poprvé byl použit u osobního vozidla T11 v roce 1923 (s nehnanou tuhou přední nápravou) jako jednoduchá levná varianta nezávislého zavěšení kol, zabezpečujícího prakticky stálý kontakt hnacích kol s vozovkou. V dnešní době se v konstrukci osobních vozů používá jiných nezávislých zavěšení, která snižují neodpružené hmoty a nezpůsobují změnu rozchodu kol. Větší význam má proto v konstrukci nákladních vozidel v provedení do těžkého terénu.

Po přidání nádrže pohyblivý podvozek Tatra 11 v kopřivnickém muzeu
Podvozek tahače Tatra 25 v muzeu Tatra
Zadní nápravy vozu Tatra 26/30 v řezu
Zadní nápravy T 26/30

Modulová konstrukce rámu[editovat | editovat zdroj]

Intenzívním vývojem a zdokonalováním páteřového rámu dokázala společnost Tatra vyvinout jeden z nejdokonalejších podvozků nákladních automobilů. Výhodnost konstrukce potvrzuje 300 000 nákladních vozů vyrobených do roku 2000 a také úspěchy v Rallye Paříž – Dakar, kam ostatní automobilky posílají speciálně zkonstruované vozy, ale Tatra v podstatě sériové podvozky, odlišující se pouze odlehčením a drobnými úpravami.

Moduly:

  • Rozvodová skříň s hnanými výkyvnými polonápravami – řiditelná
  • Rozvodová skříň s hnanými výkyvnými polonápravami – neřiditelná
  • Spojovací nosná roura

Díky modulové koncepci lze teoreticky sestavit jakýkoliv typ podvozku. Prakticky vyráběné podvozky společností Tatra jsou 4×4, 6×6, 8×8, 10×10, 12×12 a 16x8 s více řiditelnými nápravami. Na vstupu do rozvodových skříní náprav se v nosné rouře (v současné verzi) nachází uzamykatelný čelní nápravový diferenciál a mezi jednotlivými nápravami uzamykatelné čelní mezinápravové diferenciály. Z rozvodové skříně jsou uvnitř odpružených nezávisle výkyvných polonáprav vedeny hnací hřídele kol, propojené u řiditelných náprav v místě rejdového čepu stejnoběžným kloubem. Odvodit lze jednoduše i verzi s nehnanými polonápravami, která ovšem nemá valného smyslu - absence jejich pohonu přináší jen malou úsporu hmotnosti, náprava zůstane znatelně těžší a prostorově náročnější než při použití nehnané tuhé nápravy obvyklé konstrukce. Stálý kontakt kola s povrchem díky nezávislému zavěšení pak navíc pozbývá důležitosti, není-li náprava hnací.

Výhodou modulové konstrukce podvozku je zaměnitelnost dílů, čímž se zvyšuje provozuschopnost, zjednodušuje údržba a minimalizují se náklady na výrobu. Nevýhodou je vyšší hmotnost kratších jednodušších podvozků (4×4 - viz historie T 128 4×4 odvozené z T 111 6×6) díky nutnosti dimenzovat moduly pro maximální zatížení v celé uvažované řadě vozidel.


Další známou technickou zajímavostí současného provedení koncepce podvozku je přesazení levých polonáprav oproti pravým (asi 50 mm u T 815), což je vyvoláno pozdějším užitím prakticky shodných ozubení kuželových pastorků a talířových kol rozvodovek. Problém lze řešit i s nulovým rozdílem podélné polohy polonáprav (viz první vozy vč. T 11 či nákladní T-24) za cenu rozdílné velikosti ozubení „levého“ a „pravého“ soukolí, ale to s sebou nese problémy pevnostního dimenzování a rozšiřuje to sortiment výroby. Vliv přesazení na jízdní vlastnosti či parametry podvozku (poloměr otáčení vlevo a vpravo) je přitom zanedbatelný.

Koncepce Tatra nově[editovat | editovat zdroj]

Typickým znakem výkyvných polonáprav je rozdílná pozice kola vůči podložce v závislosti na zatížení polonápravy (prázdný vůz nohy do "O", naložený do "X") mající vliv na opotřebení pneumatik. Tato nevýhoda byla eliminována až zavedením patentovaného systému vzduchového odpružení Tatra King Frame [2] [3](Tatra 815 TerrNo 1)[4]. Tato konstrukce je tak zásadní, že nově chápeme Koncepci Tatra jako spojení tří konstrukčních prvků:

  • páteřový rám
  • kyvadlová náprava
  • odpružení King Frame

Srovnatelná řešení[editovat | editovat zdroj]

Kromě vozidel Tatra lze tento systém podvozku najít u některých jiných automobilů – např. Pinzgauer a Haflinger – vozidel firmy Steyr (později Steyr-Puch či Steyr-Daimler-Puch), ve které Hans Ledwinka a jeho syn Erich Ledwinka po určitou dobu působili. V současnosti tyto výrobky patří konkurentu Tatry, firmě Stewart & Stevenson, který tak má šanci patentované řešení případně použít ve vlastní výrobě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tatrovácká koncepce [online]. Tatra a.s. [cit. 2019-02-18]. Dostupné online. 
  2. OLŠANSKÝ, Milan. Tatra - Tatrovácka koncepce [online]. Automobilrevue.cz, 2010-08-12 [cit. 2019-02-18]. Dostupné online. 
  3. CZDEFENCE. Proč je Tatra nejlepší. www.czdefence.cz [online]. [cit. 2023-03-28]. Dostupné online. 
  4. S.R.O, NETservis. Tatra 815 - Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice. horni [online]. [cit. 2023-03-28]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]