Klokan Matschieův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKlokan Matschieův
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádvačnatci(Marsupialia)
Podřáddvojitozubci (Diprotodontia)
Čeleďklokanovití (Macropodidae)
Rodklokan (Dendrolagus)
Binomické jméno
Dendrolagus matschiei
Förster & Rothschild, 1907
rozšíření klokana Matschieova
rozšíření klokana Matschieova
rozšíření klokana Matschieova
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klokan Matschieův (Dendrolagus matschiei) patří mezi stromové klokany. Byl objeven v roce 1907 v horských deštných pralesích.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tito klokani žijí ve východním cípu ostrova Nová Guinea. Vyskytují se hlavně v horách táhnoucích se až k severovýchodu s řekou Sepik. Hory vysoké až 4 000 m n. m. jsou skoro až ke špičkám prorostlé pralesy. Tudíž žijí v tropických lesích a zdržují se hlavně ve vrcholcích stromů. Na zem sestupují jen výjimečně v noci, kde se pohybují skákáním jako ostatní klokani. Jeho výskyt je znám i na ostrově Umboi, ale tam byl pravděpodobně vysazen.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Klokan Matschieův je největší stromový klokan. Jeho srst bývá tmavě hnědá až do hnědožluta, břicho a čumák jsou bílé. Srst musí být hustá, drsná a nepromokavá. Jelikož šplhají, mají svalnaté nohy se silnými drápy a ohnutými, ostrými špičkami. Jeho chodidla jsou široká a drsná, aby se udržel na stromech. Na předních končetinách má pohyblivý palec, ten umožňuje dobré uchopení větví. Délka těla je okolo 42–64 cm. Ocas může měřit 41–68 cm, ten používá ke kormidlování při skocích. Ocas není ovíjivý. Váží pouhých 6–11 kg. Klokan Matschieův vypadá při skákání trochu nemotorně, ale při šplhání je sebejistý a mrštný. Je schopen skákat z větve na větev se vzdálenosti až 10 m. Neublíží si ani při skoku z výšky 20 m, ale většinou dává přednost klidnému sestupu pozadu. Dožívá se 8-10 let ve volné přírodě a v zajetí až 20 let.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Způsob života není moc prozkoumaný. V zajetí se chová jen ojediněle. Patří mezi samotářská zvířata. Živí se listy, výhonky a plody. Je ohrožen kácením lesů a ztrátou životního prostředí.

Péče o mláďata[editovat | editovat zdroj]

Klokan Matschieův má jedno mládě, které kojí jeden rok. Samice je březí 32 dní. Mládě měří pouhý 1 cm, a váží 1 g. To ihned po narození vyšplhá do matčina vaku. Po roce mláděti narostou silné drápy a začne z matčina vaku vylézat. Pád ze stromu je pro mládě smrtelný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KNOTKOVI, J. a L.; KHOLOVÁ, H. Mláďata z království divočiny. Praha 4: Pavel Dobrovský - BETA, 2006. ISBN 80-7306-215-1. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]