Klínatka žlutonohá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Klínatka žlutonohá

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: vážky (Odonata)
Podřád: šídla (Anisoptera)
Čeleď: klínatkovití (Gomphidae)
Rod: klínatka (Gomphus)
Binomické jméno
Gomphus flavipes
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klínatka žlutonohá (Gomphus flavipes) je druh vážky z podřádu šídel. V Česku se vyskytuje vzácně ostrůvkovitě, častější bývá na Moravě.[2] V České republice je chráněna zákonem jako silně ohrožený druh.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

GomphusFlavipes2.jpg

Její tělo je výrazně žlutě zbarvené s černými úzkými pruhy na hrudi. Oči se na temeni nestýkají (poznávací znak klínatek). Křídla jsou čirá. Nohy mají převládající žlutou barvu s podélnými černými pruhy a černými chodidly. Svrchu je zadeček černý s podélným žlutým pruhem uprostřed. Zadeček je u samečků na posledních článcích rozšířený.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Nymfy (larvy) se líhnou z vajíčka po několika týdnech. Vajíčko někdy může i přezimovat, většinou ale přezimovává nymfa. Nymfy žijí na písčitých dnech čistých velkých vodních toků. Zde se živí malým vodním hmyzem. Nymfa se vyvíjí 2-4 roky.[4] Dospělci se líhnou od května do července. Létají až do konce září.[4] Dospělé klínatky se většinou zdržují v blízkosti vodních toku. Samičky nemají kladélka, proto snáší vajíčka za letu nad vodní hladinou, na které jsou pak neseny proudem dál, než se uchytí na dně.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. DOLNÝ, Aleš. II.F.32, Metodika monitoringu evropsky významného druhu Gomphus flavipes (Charpentier, 1825) – klínatka žlutonohá. [s.l.] : Katedra biologie a ekologie, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity, 2005. S. 4.  
  3. Vyhláška č. 175/2006 Sb.
  4. a b DOLNÝ, Aleš. II.F.32, Metodika monitoringu evropsky významného druhu Gomphus flavipes (Charpentier, 1825) – klínatka žlutonohá. [s.l.] : Katedra biologie a ekologie, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity, 2005. S. 6.  
  5. OBENBERGER, Jan. Entomologie IV. 1. vyd. Praha : Československá akademie věd, 1958. S. 279.