Klínatka žlutonohá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxKlínatka žlutonohá
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída křídlatí (Pterygota)
Řád vážky (Odonata)
Podřád šídla (Anisoptera)
Čeleď klínatkovití (Gomphidae)
Rod klínatka (Gomphus)
Binomické jméno
Gomphus flavipes
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klínatka žlutonohá (Gomphus flavipes) je druh vážky z podřádu šídel. V Česku se vyskytuje vzácně ostrůvkovitě, častější bývá na Moravě.[2] V České republice je chráněna zákonem jako silně ohrožený druh.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

GomphusFlavipes2.jpg

Její tělo je výrazně žlutě zbarvené s černými úzkými pruhy na hrudi. Oči se na temeni nestýkají (poznávací znak klínatek). Křídla jsou čirá. Nohy mají převládající žlutou barvu s podélnými černými pruhy a černými chodidly. Svrchu je zadeček černý s podélným žlutým pruhem uprostřed. Zadeček je u samečků na posledních článcích rozšířený.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Nymfy (larvy) se líhnou z vajíčka po několika týdnech. Vajíčko někdy může i přezimovat, většinou ale přezimovává nymfa. Nymfy žijí na písčitých dnech čistých velkých vodních toků. Zde se živí malým vodním hmyzem. Nymfa se vyvíjí 2-4 roky.[4] Dospělci se líhnou od května do července. Létají až do konce září.[4] Dospělé klínatky se většinou zdržují v blízkosti vodních toku. Samičky nemají kladélka, proto snáší vajíčka za letu nad vodní hladinou, na které jsou pak neseny proudem dál, než se uchytí na dně.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. DOLNÝ, Aleš. II.F.32, Metodika monitoringu evropsky významného druhu Gomphus flavipes (Charpentier, 1825) – klínatka žlutonohá. [s.l.]: Katedra biologie a ekologie, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity, 2005. S. 4. 
  3. Vyhláška č. 175/2006 Sb.
  4. a b DOLNÝ, Aleš. II.F.32, Metodika monitoringu evropsky významného druhu Gomphus flavipes (Charpentier, 1825) – klínatka žlutonohá. [s.l.]: Katedra biologie a ekologie, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity, 2005. S. 6. 
  5. OBENBERGER, Jan. Entomologie IV. 1. vyd. Praha: Československá akademie věd, 1958. S. 279.