Klášter augustiniánů (Třeboň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter augustiniánů
Klášter augustiniánů (Třeboň) - výřez.jpg
Lokalita
Stát ČeskoČesko Česko
Místo Třeboň I
Ulice Husova
Souřadnice
Odkazy
Kód památky 36509/3-2342 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Třeboň, Klášter augustiniánů a kostel sv. Jiljí, půdorys

Areál kláštera řeholních kanovníků řádu sv. Augustina v Třeboni založili roku 1367 Petr, Jošt, Oldřich a Jan z Rožmberka a jejich založení potvrdil pražský arcibiskup. Původní gotická část, tj. dvoulodní kostel sv. Jiljí a Panny Marie s kaplí sv. Vincence, dobudovaný po roce 1370, klášterní ambit s polychromovanými žebrovými klenbami a freskami z počátku 15. století, se dochovaly téměř v původním stavu. Klášterní budovy ve stylu pozdního baroka byly postaveny roku 1750.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter se stal po svém založení významným střediskem náboženského hnutí Devotio moderna, umění a vzdělanosti, jeho nadace tvořily roku 1379 téměř čtvrtinu hodnoty pozemků a platů Třeboňska. Po vypuknutí husitské revoluce jej kanovníci opustili a vrátili se roku 1433. Podruhé se o jeho zrušení uvažovalo v 16. století souvislosti s příchodem jezuitů, kteří byli nakonec uvedeni do Jindřichova Hradce. Klášter byl zrušen za josefinských refoerm v roce 1785, protože neprokázal školní ani špitální činnost. Při stávajícím kostele byl nahrazen katolickým děkanským úřadem, Třeboňského vikariátu a biskupství Českobudějovického.

Areál je chráněn jako národní kulturní památka České republiky.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-07-28]. Identifikátor záznamu 148370 : Klášter. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související článek[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]