Klášter Montserrat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Benediktinský klášter Montserrat
Monestir de Montserrat

Klášter Montserrat
Světadíl Evropa
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Kraj Katalánsko
Místo Montserrat
Souřadnice
Řád benediktini
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Klášter Montserrat ve Wikimedia Commons

Klášter Montserrat je benediktinský klášter na stejnojmenné hoře asi 40 km severozápadně od Barcelony, významné poutní místo Katalánska.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Klášter Montserrat

Podle pověsti v roce 880, jednu sobotu odpoledne viděli pastýři sestupovat z nebe silné světlo, doprovázené líbeznou melodií. Příští sobotu se zjevení opakovalo. Následující čtyři soboty pastýře doprovázel farářOlesy de Montserrat, který měl zjevení potvrdit. Když se biskup dověděl o této události, zorganizoval návštěvu místa, během které byla objevena jeskyně, v níž byla nalezena Svatá socha. Biskup hodlal přenést sochu do Manresy, avšak při jejím vytahování z jeskyně socha tak ztěžkla, že s ní nebylo možno pohnout. Biskup tento jev vyložil jako přání Svaté Panny zůstat na tomto místě a nařídil zde vybudovat kapli.

Další legenda o založení kláštera je spojena s poustevníkem Juanem Garinem.

Klášter[editovat | editovat zdroj]

Klášter byl založen roku 1025 opatem Olibou[1] na památku zjevení Panny Marie na montserratské hoře. Prvotní konvent byl povolán z kláštera Ripoll. V románské bazilice je uschována La Moreneta, černá madona - patronka Katalánska.

Dnes je krom mnišského společenstva v klášteře také chlapecký pěvecký sbor a muzeum s gotickými oltáři a několika díly El Greca, Caravaggia a Pabla Picassa. Je zde také uchováván středověký rukopis Llibre vermell de Montserrat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.abadiamontserrat.net

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]