Klášter Montmartre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klášter Montmartre
Opatství Montmartre kolem roku 1625 (BnF)
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Klášter Montmartre (francouzsky Abbaye de Montmartre) bylo ženské benediktinské opatství na Montmartru v Paříži. Klášter založil francouzský král Ludvík VI. a byl zrušen během Velké francouzské revoluce a následně zbořen. Dochoval se pouze kostel Saint-Pierre de Montmartre. Po zdejších abatyších bylo pojmenováno náměstí Place des Abbesses.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Královské opatství pro benediktinky založil Ludvík VI. se svou manželkou Adélou Savojskou v letech 11331134 v prostoru, které dříve spravovalo převorství Saint-Martin-des-Champs. Klášteru na Montmartru byla darována zemědělská půda v okolí, vesnička, kostel Saint-Pierre de Montmartre, starověké pohřebiště na svahu a malá kaple zasvěcená mučedníkovi sv. Diviši. Budovy se zahradami, vinicemi a sady tvořily asi 13 ha. Konvent se skládal z abatyše a asi pětapadesáti jeptišek včetně laických sester. Adéla Savojská se stala první abatyší kláštera.

V roce 1559 byl klášter těžce poškozen požárem.

V roce 1611 zde byla objevena podzemní krypta s několika vyrytými nápisy, o které panovaly domněnky, že se jedná o místo umučení sv. Diviše.

Klášter byl uzavřen v roce 1790 a roku 1794 prodán a zbořen. Zůstal pouze klášterní kostel.

Seznam abatyší[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abbaye de Montmartre na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]