Klášter Grandselve

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klášter Grandselve
Fronton - stalles de ancienne abbaye de Granselve PM31000230.jpg
Poloha
Adresa Bouillac, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Klášter Grandselve
Klášter Grandselve
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Grandselve (latinsky Grandis silva) je bývalé cisterciácké opatství ve Francii v obci Bouillac v departementu Tarn-et-Garonne. Leží severozápadně od města Toulouse.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter založil v roce 1114 Géraud de Sales původně jako benediktinský a byl závislý na opatství Cadouin. V roce 1145 se změnil na cisterciácký jako dceřiný klášter opatství Clairvaux a stal se rychle jedním z nejvýznamnějších klášterů jižní Francie. Stavba klášterního kostela začala na konci 12. století a roku 1253 byl kostel vysvěcen. Byl přes 100 m dlouhý a 20 m široký. Majetek zahrnoval přes 20 000 ha a dělil se na 25 grangrií. V roce 1281 opatství založilo v Toulouse Collège de Saint-Bernard. Jeho filiacemi byly kláštery Fontfroide, Calers (1147), Candeil a Santes Creus ve Španělsku (oba 1150).

Úpadek kostela začal ve 14. století. Za stoleté války stál na straně Francie. Dva domy, které klášter vlastnil v Bordeaux, byly během války zcela zničeny. Mnichové se museli stáhnout do městečka Grenade. I když se klášter hugenotských válek neúčastnil, přesto byly některé grangie zpustošeny. V roce 1790 bylo v klášteře jen 16 mnichů, kteří v průběhu Velké francouzské revoluce v březnu 1791 klášter opustili. Budova byla v srpnu 1791 prodána a v roce 1793 zbořena. Z kláštera se dochovala jen fortna. V roce 1970 byly odhaleny podlahové dlaždice kláštera.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kloster Grandselve na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]