Kencie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKencie
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádarekotvaré (Arecales)
Čeleďarekovité (Arecaceae)
Rodkencie (Howea)
Becc., 1877
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kencie[1] (Howea, syn. Howeia) je rod palem pocházející z ostrova lorda Howa v Austrálii. Zahrnuje dva blízce příbuzné druhy, které se od sebe v mládí těžko rozlišují, až později se lépe rozeznají podle vzrůstu:

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Kencie se v Česku pěstuje ze semen, které se dovážejí z Austrálie. Rostliny jsou většinou zasazeny po třech kusech do jednoho květináče. Oba druhy tvoří kmínek. Jedny z mála druhů palem, které se velmi snadno pěstují. Velice dobře vypadají v interiéru jako dekorace.

Rostlinu je nejvhodnější umístit v místnosti na světlé až polostinné místo. Kencie nesnášejí slunce. Stačí jim i málo světla. Vhodná teplota je pro palmu přes den do 25 °C a přes noc 15-18 °C. Od konce května můžeme rostlinu umístit ven na místo, kde bude mít stín a bude v závětří. Rostlina se přesazuje jen v případě, že je květináč zcela prokořeněný. Při přesazování je vhodné položit na dno květináče vrstvu keramzitu nebo střepů.

Kencie se zalévá jen mírně a vždy se musí nechat dobře vyschnout. V zimě se může rostlina lehce přelít, a to zejména, pokud je pěstována v plastovém květináči, proto je lepší kencii pěstovat v hliněným květináči, který je schopný vysát přebytečnou vodu a pak ji postupně předávat do půdy.

Pro kencii je možné použít obvyklou zeminu pro květ, do které přimícháme trochu písku. Tato palma se hnojí od března do září.

Škůdci a choroby[editovat | editovat zdroj]

Pokud je rostlina v prostředí, kde je suchý vzduch, může se na ní objevit napadení sviluškami a štítěnkami. Při přelévání rostliny zahnívá vegetační vrchol, tzv. „srdce“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Palmy, nakladatelství VASUT 2004, autorka Halina Heitzová

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]