Kežmarský zámek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kežmarský zámek
Kežmarský zámek
Kežmarský zámek
Základní informace
Slohgotický, renesanční
Výstavba1462
StavebníkŠtěpán Zápolský
Poloha
AdresaPrešovský kraj, Kežmarok, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Kežmarok
Kežmarok
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kežmarok je hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě na Slovensku. Založen byl po polovině patnáctého století na místě kostela svaté Alžběty z poloviny třináctého století a v sedmnáctém století byl přestavěn na pozdně renesanční zámek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad založil Štěpán Zápolský na pokyn krále Matyáše Korvína v roce 1462. Pro staveniště zvolil místo, kde u severní části městských hradem od poloviny třináctého století stál kostel svaté Alžběty.[1] Dlouholetými majiteli hradu byla rodina Thököly. Na nádvoří hradu jsou základy pozdně románského kostela z 13. století. Z 15. století pocházejí gotické prvky některých traktů hradu, který byl renesančně, barokně a klasicistně upravován. Cenným památkovým objektem je raně barokní kaple. Hrad v roce 1787 vyhořel, jeho památková obnova začala počátkem 20. století.

Nad portálem vstupní věže se nachází tabule, která zobrazuje erb Štěpána I. Thökölyho a jeho manželky Kateřiny Thurzové. Nad erby je nápis: „TVRRIS FORTISSIMA // NOMEN DOMINI“, pod erby „STEPHANUS TÖKÖLI DE KESMARK // ANNO SALUTIS 1628 TVRRIM HANC RENOVARI CURAVIT“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kežmarský zámok na slovenské Wikipedii.

  1. PLAČEK, Miroslav; BÓNA, Martin. Encyklopedie slovenských hradů. Praha: Libri, 2007. 392 s. ISBN 978-80-7277-333-6. Kapitola Kežmarok, s. 151. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]