Kathinon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kathinon

Kathinon (systematický název benzoylethanamin nebo (S)-2-amino-1-fenyl-1-propanon) je monoaminový alkaloid obsažený v keři kata jedlá (Catha edulis). Je chemicky podobný efedrinu, kathinu a dalším amfetaminům. Kathinon uvolňuje dopamin ze striatálních přípravků s dopaminem nebo jeho prekurzory.[1] Je pravděpodobně hlavním zdrojem stimulačních účinků katy jedlé. Od řady jiných látek amfetaminového typu se liší tím, že má ketonovou funkční skupinu. Mezi další látky, které mají tuto skupinu, patří například methkathinon (resp. obecně i jiné kathinony, viz dále) nebo antidepresivum bupropion.

Kathinon je uveden na Seznamu I Úmluvy o psychotropních látkách.[2] Zhruba v roce 1993 přidala DEA kathinon na svůj Seznam I podle zákona Controlled Substances Act.

Jiný význam[editovat | editovat zdroj]

Jako kathinony (též substituované kathinony) se označuje také třída sloučenin odvozených od kathinonu. Patří mezi například methkathinon, mefedron nebo methylon. Tyto látky mají podobné vlastnosti jako samotný kathinon a též bývají řazeny mezi zakázané psychotropní látky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Cathinone na anglické Wikipedii a Substituted cathinone na anglické Wikipedii.

  1. Kalix, Peter (February 1981).  "Cathinone, an alkaloid from khat leaves with an amphetamine-like releasing effect". Psychopharmacology 74 (3): 269–70. doi:10.1007/BF00427108. PMID 6791236. 
  2. List of psychotropic substances under international control