Katedrální chrám Tří hierarchů (Temešvár)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Katedrální chrám Tří hierarchů (rumunsky Catedrala Ortodoxă din Timişoara o Catedrala Mitropolitană) v rumunském městě Temešvár je chrám Rumunské pravoslavné církve.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Chrám se začal budovat v roce 1937 a dokončen byl v roce 1940. Jeho komplexní dokončení přerušily roky druhé světové války a poslední úpravy byly dokončeny v roce 1946. Vybudovaný byl podle návrhu architekta Ioana Traianescu. Chrám je zasvěcen třem velkým světcům a církevním učitelem, kteří mají velkou vážnost ve východních církvích. Jsou to svatý Basileos Velký, svatý Řehoř Bohoslovec a svatý Jan Zlatoústý (Jan Chrysostom). Temešvárský chrám je jedním z nejvyšších pravoslavných chrámů na světě.[zdroj?] Do chrámu se může vejít více než 4000 věřících.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Vzorem pro tento pravoslavný chrám se stala matka pravoslavných kostelů Hagia Sofia v Konstantinopoli. Chrám však kromě byzantských prvků nese znaky typické rumunsko-moldavské architektury, které jsou doplněny prvky karpatského architektonického stylu.

Chrám má až jedenáct chrámových věží, z nichž nejvyšší dosahuje výšky 83,7 metrů.

Ikony napsal ikonopisec Atanasov Demian. Ikonostas má rozlohu 135 metrů čtverečních a je vyroben z lipového dřeva. V suterénu chrámu je sbírka sakrálního umění pravoslavné církve.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katedrálny chrám Troch hierarchov (Temešvár) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]