Katedrála svatého Petra (Beauvais)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katedrála svatého Petra
Katedrála sv. Petra v Beauvais
Katedrála sv. Petra v Beauvais
Místo
StátFrancieFrancie Francie
ObecBeauvais
Souřadnice
Základní informace
Zasvěcenísvatý Petr
Architektonický popis
Stavební slohgotika
Výstavba13. - 16. století
Specifikace
Délka72,5 m
Další informace
Oficiální webwww.cathedrale-beauvais.fr
Kód památkyPA00114502
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála sv. Petra v Beauvais, (fr. Cathédrale Saint-Pierre de Beauvais) je nedokončená katedrála ve městě Beauvais v departementu Oise, zaklenutá nejvyšší gotickou klenbou na světě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Interiér katedrály

Počátky kostela se datují do 10. století. Po požáru roku 1225 začala v následujícím roce výstavba nové katedrály. Město v té době patřilo k nejbohatším francouzským městům a místní katedrála měla být jednou z nejvelkolepějších staveb své doby. Kolem poloviny 13. století došlo během stavebních prací ke změně plánů, stavba chóru byla završena extrémně protaženými okny a klenbou v rekordní výšce přes 48 metrů. Chór byl dokončen v roce 1272, již v roce 1284 se zřítil. Důvodem zřícení nebyla výška stavby, ale chyby v opěrném systému. Při opravě byl zdvojen počet pilířů a tím opěrný systém posílen (přesto není katedrála dodnes zcela v pořádku a jsou nutná nákladná podpůrná opatření).

Po opravě stavba pokračovala budováním příčné lodi s bohatým pozdně gotickým jižním průčelím a následně mohutnou věží nad křížením. To se ukázalo být chybou, protože se věž krátce po dokončení v roce 1573 zřítila a poničila katedrálu. Klenba byla podruhé opravena v roce 1575, k úplné dostavbě však již nedošlo.

Katedrála byla budována současně s katedrálou v Amiens, takže je dnes obtížné určit, která z nich je vzorem pro druhou; další inspirací byla stavba katedrály svatého Štěpána v Bourges.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Katedrála nemá věže a tvoří ji pětilodní chór s věncem sedmi kaplí a bohatě zdobená příční loď. Výška stavby je 67,2 m, délka 72,5 m, z toho 47 m tvoří chór a příční loď měří 58,6 m. Výška klenby dosahuje 48,5 m a je nejvyšší gotickou klenbou vůbec. Chór zvenčí podpírají - vedle obvyklých podpěr - ještě velmi štíhlé opěráky, navzájem svázané železnými tyčemi. Statiku budovy ohrožuje chybějící loď. V současné době (2010) se stavba opravuje a je uvnitř zajištěna provizorními dřevěnými vzpěrami. V několika kaplích jsou dochované vitráže ze 14.,15. a 16. století, při jižní stěně blízko vchodu jsou středověké hodiny a vedle nich bohatý astronomický orloj z roku 1866.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Chór od východu s opěráky
Středověké hodiny
Astronomický orloj (1866)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TOMAN, Rolf. Gotika. Architektura, sochařství, malířství. Praha: Slovart, 2005. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]