Katedrála Neposkvrněné Matky Boží (Monako)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katedrála Notre-Dame-Immaculée
Katedrála Neposkvrněné Matky Boží
Katedrála Neposkvrněné Matky Boží
Místo
StátMonakoMonako Monako
ObecMonaco-Ville
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
DiecézeArcidiecéze monacká
Zasvěcenísvatý Mikuláš
Architektonický popis
ArchitektMontferrand-du-Périgord
Stavební slohnovorománský sloh
Výstavba1911
Další informace
UliceRue Colonel Bellando de Castro
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Oltář svatého Mikuláše od Ludovika Brey z roku 1500 v Monacké katedrále

Katedrála Neposkvrněné Matky Boží v Monaku (francouzsky) Cathédrale Notre-Dame-Immaculée de Monaco) v běžném hovoru též Monacká katedrála (Cathédrale de Monaco) je hlavním kostelem monacké arcidiecéze nacházejícím se v monacké městské části Monaco-Ville. Jsou zde uloženy ostatky mnoha vládců a dalších členů rodu Grimaldiů včetně kněžny Grace a knížete Rainiera III. († 2005).

Katedrála byla vybudována v letech 18751903 na místě prvního farního kostela v Monaku postaveného v roce 1252 a zasvěceného svatému Mikuláši, který byl zbořen v roce 1874.[1] Proto bývá někdy nazývána katedrálou svatého Mikuláše. Dóm byl vysvěcen roku 1911.

Za povšimnutí stojí retábl napravo od příčné lodi (kolem roku 1500), velký oltář svatého Mikuláše od italského renesančního malíře Ludovika Brey a biskupský stolec z bílého kararského mramoru.

Během velkých náboženských svátků, jako je například Svátek svaté Devoty, patronky Monaka, (27. ledna) a Státní svátek Monaka (19. listopadu) se tu konají pontifikální mše. O svátcích a při náboženských hudebních obřadech může návštěvník v katedrále slyšet velkolepé chrámové varhany se čtyřmi manuály (klaviaturami), jež byly uvedeny do provozu v roce 1976.

Od září do června zpívají každou neděli během mše v 10 hodin Les Petits Chanteurs de Monaco (Malí monačtí zpěváci) a zpěváci Školy katedrálního pěveckého sboru. Každoročně se zde 6. prosince koná mše, při níž se setkávají malé děti, aby si radostně připomněly život svatého Mikuláše.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cathedral of Our Lady Immaculate na anglické Wikipedii.

  1. Monaco Cathedral [online]. Wondermondo. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]