Katedrála Nejsvětější Trojice (Sibiu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála Nejsvětější Trojice
Catedrala mitropolitana din Sibiu.jpg
Místo
Stát RumunskoRumunsko Rumunsko
Souřadnice
Katedrála Nejsvětější Trojice
Katedrála Nejsvětější Trojice
Architektonický popis
Stavební sloh novobyzantský sloh
Odkazy
Kód památky SB-II-m-A-12147
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér katedrály

Katedrála Nejsvětější Trojice (rumunsky Hram Sfânta Treime) v rumunském městě Sibiu je katedrálním chrámem Rumunské pravoslavné církve.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Sibiu patřilo k rumunským městům v Sedmihradsku, kde žili příslušníci různých náboženských vyznání. Ve městě měli velké chrámy příslušníci římských a řeckých katolíků, evangelíků, unitářů a kalvinistů. Pravoslavným věřícím rumunské národnosti chyběl důstojný duchovní stánek. V roce 1857 se začala sbírka na vybudování pravoslavné katedrály. Přispěl na ni samotný rakouský císař František Josef I. se 1000 zlatými i guvernér Sedmihradska.

Základní kámen katedrály byl položen dne 18. srpna 1902 během působení metropolity Ioana Metianu. Stavební práce trvaly do roku 1904. Katedrála stojí na místě staršího řeckého chrámu z roku 1778. Chrám byl vysvěcen v roce 1906.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Katedrála je vybudována v tradičním byzantském slohu a kopíruje matku pravoslavných chrámů Hagia Sofia z Konstantinopole.[zdroj?] Najdeme zde však i prvky tradičního rumunského stylu a prvky barokní architektury. Exteriér je vybudován z červené a žluté cihly. Chrám je dlouhý 53,10 metrů a nejvyšší věž dosahuje výšky 43 metrů.

Ikonostas pochází z dílny z Bukurešti a malbu Krista Pantokratora vytvořil umělec Octavian Smilgeschi z nedaleké obce Ludos.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katedrála Najsvätejšej Trojice (Sibiu) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]