Karolina Kózka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karolina Kózka
Bł. Karolina Kózka.jpg
Narození 2. srpna 1898
Wał-Ruda
Úmrtí 18. listopadu 1914 (ve věku 16 let)
Wał-Ruda
Nábož. vyznání katolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blahoslavená Karolina Kózka („Kózkówna“) [kuzka, kuzkuvna] (2. srpna 1898 Wał-Ruda Halič18. listopadu 1914 tamtéž) byla polská panna a mučednice.

Život[editovat | editovat zdroj]

Karolina Kózka prožila celý svůj život v rodné vísce. Hluboce zbožná dívka se podílela na řadě aktivit křesťanských laiků (Apoštolství modlitby, Bratrstvo zdrženlivosti, Živý růženec), pomáhala též při provozu vesnické čítárny.

Na počátku první světové války se jí zmocnil ruský voják, který ji odvlekl do lesa, kde se ji pokusil znásilnit. Dívka se urputně bránila a pokoušela se utéci, což nakonec vyústilo v to, že ji rozzuřený neúspěšný násilník brutálně ubil šavlí. Její tělo bylo objeveno 4. prosince téhož roku, pohřbena je v Zabawě.

Po smrti[editovat | editovat zdroj]

Pohřbu dívky se zúčastnilo na tři tisíce lidí a neoficiální kult mladé mučednice se začal šířit Polskem. Biskupové Jan Stepa a Jerzy Ablewicz iniciovali oficiální beatifikační proces, který byl zahájen v roce 1965. 30. června 1986 byl přijat dekret o Karolinině mučednictví a 10. června 1987 ji papež Jan Pavel II. během své návštěvy v Tarnowě prohlásil za blahoslavenou, římskokatolická církev slaví její památku ve výroční den její smrti, tj. 18. listopadu.

Je patronkou řešovské diecéze, Katolického sdružení mladých a Hnutí čistých srdcí.

Na počátku třetího tisíciletí se v Polsku ujal tzv. prsten blahoslavené Karoliny – polskými katolíky oblíbená podoba prstenu cudnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karolina Kózka na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]