Mučednice čistoty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sv. Anežka Římská, mučednice čistoty starověku

Mučednice čistoty je termín označující ženu, která ztratila život, když se bránila znásilnění či podobné formě zneuctění. Používá se zejména v rámci katolické církve a mluvčí jej zpravidla může použít v různě širokém významu: od označení kterékoliv takovéto ženy, až po nejužší, kdy je tak charakterizována pouze osoba uznaná katolickou církví za mučednici (což se pojí i s přiznáním titulu svatá či blahoslavená).

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Bl. Karolina Kózka, nazývaná polská Maria Goretti

Uctívání a oficiální vyzdvihování mučednic čistoty je kritizováno některými (zejména feministickými, socialistickými a liberálními) skupinami mimo katolicismus, podle kterých je nevhodné, neboť nezaslouženě stigmatizuje ženy, které volily opačně či které byly nakonec násilím přemoženy, a vlastně přijímá náhled, že znásilnění špiní oběť a nikoliv pachatele.

Některé skupiny dodávají, že volba „raději smrt než znásilnění“ je špatná sama o sobě a proto by se neměla glorifikovat už z tohoto důvodu.

Další zase argumentují, že znásilnění je špatné, ale smrt též a v některých případech nemusí být rozhodnutí „raději smrt“ správné. Například v případě sv. Marie Goretti je v tomto směru namítáno, že její smrt byla těžkou ranou pro celou rodinu, neboť byla nejstarší dcera a v rodině bez otce a s nemocnou matkou prakticky vedla domácnost – a na základě toho je její rozhodnutí kritizováno jako „nemoudré“.

Celkově se diskuse na toto téma koncentruje právě nad osobou sv. Marie Goretti, neboť je to jednoznačně nejznámější a nejuctívanější mučednice čistoty moderní doby.

Známé mučednice čistoty[editovat | editovat zdroj]

Sv. Maria Goretti, nejuctívanější a nejznámější mučednice čistoty

Svaté[editovat | editovat zdroj]

Blahoslavené[editovat | editovat zdroj]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]