Antonia Mesina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Blahoslavená Antonia Mesina (počeštěně Antonie Mesina; 21. června 1919 Orgosolo Sardinie17. května 1935 tamtéž) je sardinská panna a mučednice. Je patronkou mučedníků a obětí znásilnění.

Život[editovat | editovat zdroj]

Antonia Mesina byla druhá z 6 dětí v chudé rolnické rodině. Po vychození čtyř ročníků školy zůstala doma, aby pomáhala matce trpící vážnou srdeční chorobou s vedením domácnosti. Od deseti let byla aktivní členkou Katolické akce.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Když se 17. května po návratu ze mše vydala s třináctiletou kamarádkou do lesa pro dříví, aby měla na čem upéct zadělaný chleba, byla při sběru dříví v lese v blízkosti rodného domku přepadena Janem Ignácem Catgiou, který se ji pokusil znásilnit. Urputně se bránila a pokusila se utéci, rozzuřený útočník ji nakonec kamenem ubil k smrti. Když na místo dorazili četníci přivolaní kamarádkou, byla již Antonia mrtvá.

Blahořečení[editovat | editovat zdroj]

Pohřbena byla na hřbitově v rodné vesnici, ale o necelé čtyři roky později byly její ostatky dány do nové rakve a uloženy pod nově vztyčeným pomníkem. V roce 1983 pak byly znovu přemístěny – do kostela Krista Spasitele v Orgosolo.

Papež Jan Pavel II. ji blahořečil 4. října 1987, spolu s ní byla blahořečena i Pierina Morosini, která měla podobný osud. Kanonizační proces dosud nebyl uzavřen. Katolická církev slaví svátek Antonie Mesiny ve výroční den její smrti – 17. května.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]