Antonia Mesina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antonia Mesina
Antonia Mesina.jpg
Narození21. června 1919
Orgosolo
Úmrtí17. května 1935 (ve věku 15 let)
Orgosolo
Nábož. vyznáníkatolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blahoslavená Antonia Mesina (česky Antonie Mesina) se narodila 21. června 1919 v Orgosolu na Sardinii a zemřela 17. května 1935 tamtéž. Byla to sardinská panna a mučednice, která se stala patronkou mučedníků a obětí znásilnění.

Život[editovat | editovat zdroj]

Antonia Mesina se narodila jako druhá ze šesti dětí v chudé rolnické rodině. Po ukončení čtyř ročníků školy zůstala doma s matkou, trpící vážnou srdeční chorobou, aby jí pomáhala s vedením domácnosti. Od deseti let byla aktivní členkou Katolické akce.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Po návratu ze mše se 17. května vydala Antonia s třináctiletou kamarádkou do lesa pro dříví, aby měli doma na čem upéct chleba. V blízkosti rodného domku byla přepadena Janem Ignácem Catgiou, který se ji pokusil znásilnit. Urputně se bránila a pokusila se mu utéci, ale rozzuřený útočník ji kamenem ubil k smrti. Když na místo dorazili četníci, přivolaní kamarádkou, byla již mrtvá.

Blahořečení[editovat | editovat zdroj]

Pohřbena byla na hřbitově v rodné vesnici, ale o necelé čtyři roky později byly její ostatky přeloženy do nové rakve a umístěny pod nově vztyčený pomník. V roce 1983 pak byly převezeny do kostela Krista Spasitele v Orgosolu.

Papež Jan Pavel II. ji blahořečil 4. října 1987, spolu s ní byla blahořečena i Pierina Morosini, která měla podobný osud. Kanonizační proces dosud nebyl uzavřen. Katolická církev slaví svátek Antonie Mesiny ve výroční den její smrti – 17. května.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]