Karel Josef Barvitius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karel Josef Barvitius
Narození 9. prosince 1864
Havlíčkův Brod
Úmrtí 23. března 1937 (ve věku 72 let)
Praha
Povolání hudební skladatel
Příbuzní syn Karel Barvitius
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Josef Barvitius (původním jménem Karel Brodský), (9. prosince 1864 Německý Brod23. března 1937 Praha) byl český hudební skladatel a nakladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Karel Josef Barvitius absolvoval gymnázium v Německém (dnes) Havlíčkově Brodě. V Praze pak studoval práva. Hudební vzdělání získal soukromě. Pod pseudonymem Karel Brodský komponoval a později vydával své klavírní úpravy písní, národních písní a oper.

V roce 1897 otevřel v Praze obchod s hudebními nástroji, který v roce 1914 rozšířil na hudební vydavatelství: „Hudební nakladatelství, hudební závod, knihkupectví, prodej pian, pianin, phonol, harmonií, varhan, obchod hudebninami, zastoupení zahraničních nástrojových firem i hudebních edic.“ Jeho podnik se stal v Čechách jedním z nejvýznamnějších hudebních nakladatelství. Zasloužil se o všeobecné hudební vzdělání zejména tím, že v edicích Gloria a Barvitiova edice vydával hodnotná a relativně levná díla českých i světových mistrů ( zvláště pak dílo Bedřicha Smetany).

Stal se významnou osobností pražského hudebního života. V roce 1919 byl u zrodu Ochranného svazu autorského. Stal se jeho prvním předsedou, pak místopředsedou a až do své smrti zastával funkci pokladníka.

V jeho díle pokračoval syn Karel Barvitius (18931949), který již za jeho života podnik řídil. Firma byla zlikvidována komunisty v roce 1949 a prodejny obsazeny Supraphonem.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho vlastní skladby se nedochovaly. V katalogu jeho nakladatelství však nalezneme (ať už pod jménem svým nebo pseudonymem Karel Brodský) řadu hudebních úprav. Mimo jiné připravil české vydání Albertovy Školy hry na mandolínu a kytaru a české vydání klavírního výtahu opery Pettra Iljiče Čajkovského Evžen Oněgin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Československý hudební slovník I (A–L), 1963, SHV, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]