Kara-Bogaz-Gol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kara-Bogaz-Gol
satelitní snímek
satelitní snímek
Poloha
SvětadílAsie
StátTurkmenistánTurkmenistán Turkmenistán
ProvincieBalkan
Kara-bogaz-gol
Kara-bogaz-gol
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha12 000 km²
Délka193 km
Šířka154 km
Objem128 800 000 000 m³
Max. hloubka3,5 m
Ostatní
Nadm. výška−33 m n. m.
Přítok vodymořská řeka
SídlaKara-Bogaz-Gol, Kara-Bogaz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kara-Bogaz-Gol (turkmensky Garabogazköl, rusky Кара-Богаз-Гол) je záliv-lagunové jezero u východního pobřeží Kaspického moře v provincii Balkan v Turkmenistánu. Název je odvozen od turkických slov Kara – černý, Bogaz – hrdlo a Gol – jezero. Má rozlohu 12 000 km². Dosahuje maximální hloubky 3,5 m. Výška hladiny je 4,5 m pod úrovní Kaspického moře.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Na západě je laguna od moře oddělená stejnojmennou kosou, která je přerušena úzkým (200 m až 1 km) stejnojmenným průlivem dlouhým přibližně 11 km. Při ústí mořské řeky se vytvořila stále rostoucí delta.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

V důsledku nižší vodní hladiny v laguně oproti moři se průliv změnil ve stálou mořskou řeku (rychlost toku 1 až 3 m/s), která tak tvoří jediný přítok laguny. Laguna nemá žádný odtok a voda se z hladiny velmi silně odpařuje. V polovině 20. století přiteklo do laguny ročně 10 až 12 km³ vody z Kaspického moře. Jedná se o pátou nejslanější nádrž na světě.[1] V roce 1972 se uvažovalo o postavení přehradní hráze, která by regulovala mořskou řeku tekoucí do laguny. V roce 1980 byla laguna zcela oddělena od moře, z důvodu poklesu hladiny moře a postavení hráze. V roce 1983 laguna zcela vyschla. Od roku 1984 začala opět přivádět vodu mořská řeka přes propusť v hrázi a od roku 1992 již voda plně proudí průlivem a v laguně se odpařuje. Současný přítok činí přibližně 2 km³/rok.

Vlastnosti vody[editovat | editovat zdroj]

V důsledku silného odpařování je voda v laguně vysoce slaná (35 %[1]) a místy se vytváří solný roztok (solanka). Z těženého roztoku se získává mirabilit.

Salinita je tak vysoká, že jezero nehostí žádný rostlinný život.[1] Ryby, pronikající do lagunového jezera z moře, umírají.[2]


Panoráma průlivu Kara-Bogaz-Gol u mostu, který přes něj vede.
Panoráma průlivu Kara-Bogaz-Gol u mostu, který přes něj vede.

Osídlení pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Centrem zpracování sulfátů je Kara-Bogaz, který se do roku 2002 jmenoval Bekdaš. Největším přístavem je Kara-Bogaz-Gol, který leží na mořské straně kosy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Zapomeňte na Mrtvé moře: Tohle je 5 nejslanějších jezer na Zemi. 100+1 zahraniční zajímavost [online]. 2021-02-28 [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
  2. Каспийское море. Залив Кара-Богаз-гол. stepnoy-sledopyt.narod.ru [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. (rusky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]