Kaple Božího hrobu (Pičín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Socha sv. Antonína Paduánského u kostela, původně ze zaniklého kláštera a poutního místa

Zaniklá Kaple Božího hrobu v Pičíně na Příbramsku se nacházela v obci v zaniklém poutním místě sv. Antonína Paduánského, přibližně 150 metrů jižně od kostela Narození Panny Marie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Barokní sloupová brána, Pičín

Historie kaple Božího hrobu je spjata se založením kláštera s ambity a kaplí zasvěcenou sv. Antonínu Paduánskému v letech 1687 - 1691. Zakladatelem kláštera byl majitel Pičínského panství Jan Václav Ferdinand Dubský z Vitíněvsi.

Kaple Božího hrobu[editovat | editovat zdroj]

Kaple Božího hrobu byla přistavěna k severnímu ambitu poutního místa. Na dochovaném svatém obrázku sv. Antonína z Padovy v Pičíně je kaple zakreslena v podobě připomínající klasický tvar jeruzalémské kaple. Do kaple se vstupovalo z rajského dvora, podobně jako u poutního kostela Panny Marie Vítězné na Bílé hoře. Značně dimenzovaná baldachýnová edikula a slepá arkáda, probíhající po obvodu presbytáře, je znakem pro kaple postavené podle jeruzalémského vzoru.

Zánik[editovat | editovat zdroj]

Za josefínských reforem byl roku 1786 klášter zrušen. Později zde byla cvočkařská dílna a roku 1912 byl areál zbořen.

Z klášterního areálu se dochovala barokní sloupová brána (1691), přenesená ke hřbitovu, a sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Antonína Paduánského z roku 1708.[1] Existuje kolorovaná kreslená mapa Pičína z roku 1755 od V. Mathausera, kde je zachycen klášter a jeho poloha.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obec Pičín: Informace o obci.
  2. Brdy.info.cz: Pičín. tomas.adam, © 2002-2012. Dostupné z WWW. (fotografie č. 4 a 5)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŘEPA, Tomáš. Kaple Božího hrobu v Čechách a na Moravě v období baroka. Brno, 2010 [cit. 2015-04-24]. Diplomová práce. Univerzita Palackého, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Martin Pavlíček. s. 182–185. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]