Přeskočit na obsah

Kamenný Dvůr (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámek Kamenný Dvůr
Zámek Kamenný Dvůr
Zámek Kamenný Dvůr
Poloha
AdresaKamenný Dvůr, Kynšperk nad Ohří, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kamenný Dvůr
Kamenný Dvůr
Další informace
Kód památky46503/4-657 (PkMISSezObrWD) (součást památky zámek Kamenný Dvůr s parkem a kaplí)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamenný Dvůr je pozdně barokní zámek v osadě Kamenný Dvůr ve správním území města Kynšperk nad Ohříokrese SokolovKarlovarském kraji. Zámecký park s pohřební kaplí je chráněn jako kulturní památka.[1]

Zámek stojí v oblasti tzv. lázeňského trojúhelníku mezi městy Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Stojí u Dálnice D6 mezi Chebem a Sokolovem. Jedná se o trojkřídlou patrovou stavbu postavenou koncem 18. století městem Kynšperk nad Ohří na místě zbořené tvrze. Ta patřila rodu Leuchtenberků, a je poprvé zmiňována ve 14. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1840 zámek koupil Augustin Eusebius Haas, který byl majitelem porcelánky v Horním Slavkově.[2] Haasovým synem byl pokračovatel jeho díla Georg Haas z Hasenfelsu, spolumajitel firmy Haas & Czjzek. Tomu se na zámku v Kamenném Dvoře narodil jediný syn Jiří Julius. Georg Haas i jeho manželka Olga zde byli pochováni v rodinné hrobce.[3] Po druhé světové válce však čeští dosídlenci hrobku vyrabovali a ostatky pohřbených nechali poházené venku. Staly se tak potravou zvěře a toulavých psů.[4]

Zámek poté využívala Československá armáda. Později zůstal opuštěný a stal se terčem vandalů a zlodějů. Chátral, a na prahu 21. století z něj byla zřícenina. Některé z obvodových zdí se zřítily a zahrada zpustla. Z inventáře zámku nezbylo téměř nic.

V roce 2004 byla zřícenina zakoupena soukromým majitelem[5] a nákladně[6] dostavěna a restaurován podle historických pramenů. Zrekonstruovány a upraveny byly také zámecké zahrady s malou kaplí, jezero a ostrůvek. Zámek slouží jako hotel.

Většina vybavení jsou dobové repliky či originály zakoupené z jiných míst. V horních částech zámku se nachází hotelové pokoje a jídelna. Ve spodní části je kuchyně a recepce. V levém křídle se nachází rytířský sál a vinný sklep, mučírna a několik dalších místností. Ty jsou tematicky vybaveny, například jako pasířova dílna, věštírna, hvězdárna, apatyka či alchymistova laboratoř.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-03-03]. Identifikátor záznamu 159011 : Zámek, z toho jen: park a pohřební kaple. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. ŠKRÁŠEK, Petr. Hrad Bítov. Xantypa [online]. 4/2013 [cit. 2015-10-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-22. 
  3. Osobnosti ze šuplíku [online]. Znojemský týden, 2010 [cit. 2015-10-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-13. 
  4. ZEDNÍK, Vladimír. Chamtivost českých dosídlenců zničila po válce hrobku Haasů na Chebsku [online]. iDNES.cz, 2014-03-29. Dostupné online. 
  5. http://sokolovsky.denik.cz/kultura_region/zamek_dvur_clanek20080626.html
  6. http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/zamek20070805.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]