Kamenný Dvůr (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Kamenný Dvůr
Zámek Kamenný Dvůr
Zámek Kamenný Dvůr
Základní informace
Slohbarokní architektura
Poloha
AdresaKamenný Dvůr, Kynšperk nad Ohří, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kamenný Dvůr
Kamenný Dvůr
Další informace
Rejstříkové číslo památky46503/4-657 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamenný Dvůr je pozdně barokní zámek v osadě Kamenný Dvůr ve správním území města Kynšperk nad Ohříokrese SokolovKarlovarském kraji. Zámecký park s pohřební kaplí je chráněn jako kulturní památka.[1]

Zámek stojí v oblasti tzv. lázeňského trojúhelníku mezi městy Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Stojí u Dálnice D6 mezi Chebem a Sokolovem. Jedná se o trojkřídlou patrovou stavbu postavenou koncem 18. století městem Kynšperk nad Ohří na místě zbořené tvrze. Ta patřila rodu Leuchtenberků, a je poprvé zmiňována ve 14. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1840 zámek koupil Augustin Eusebius Haas, který byl majitelem porcelánky v Horním Slavkově.[2] Haasovým synem byl pokračovatel jeho díla Georg Haas z Hasenfelsu, spolumajitel firmy Haas & Czjzek. Tomu se na zámku v Kamenném Dvoře narodil jediný syn Jiří Julius. Georg Haas i jeho manželka Olga zde byli pochováni v rodinné hrobce.[3] Po druhé světové válce však čeští dosídlenci hrobku vyrabovali a ostatky pohřbených nechali poházené venku. Staly se tak potravou zvěře a toulavých psů.[4]

Nádvoří

Zámek poté využívala Československá armáda. Později zůstal opuštěný a stal se terčem vandalů a zlodějů. Chátral, a na prahu 21. století z něj byla zřícenina. Některé z obvodových zdí se zřítily a zahrada zpustla. Z inventáře zámku nezbylo téměř nic.

V roce 2004 byla zřícenina zakoupena soukromým majitelem[5] a nákladně[6] dostavěna a restaurován podle historických pramenů. Zrekonstruovány a upraveny byly také zámecké zahrady s malou kaplí, jezero a ostrůvek. Zámek slouží jako hotel.

Většina vybavení jsou dobové repliky či originály zakoupené z jiných míst. V horních částech zámku se nachází hotelové pokoje a jídelna. Ve spodní části je kuchyně a recepce. V levém křídle se nachází rytířský sál a vinný sklep, mučírna a několik dalších místností. Ty jsou tematicky vybaveny, například jako pasířova dílna, věštírna, hvězdárna, apatyka či alchymistova laboratoř.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-03-03]. Identifikátor záznamu 159011 : Zámek, z toho jen: park a pohřební kaple. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. ŠKRÁŠEK, Petr. Hrad Bítov. Xantypa [online]. 4/2013 [cit. 2015-10-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-22. 
  3. Osobnosti ze šuplíku [online]. Znojemský týden, 2010 [cit. 2015-10-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-13. 
  4. ZEDNÍK, Vladimír. Chamtivost českých dosídlenců zničila po válce hrobku Haasů na Chebsku [online]. iDNES.cz, 2014-03-29. Dostupné online. 
  5. http://sokolovsky.denik.cz/kultura_region/zamek_dvur_clanek20080626.html
  6. http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/zamek20070805.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]