Kamenický potok (přítok Svitávky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kamenický potok
Kamenický potok pod mostem silnice k Velenicím
Kamenický potok pod mostem silnice k Velenicím
Základní informace
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Liberecký kraj - Kamenice)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Ploučnice, Svitávka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamenický potok nazývaný kdysi Zlatý (Gold-Bach) kvůli zbarvení příměsemi železa, je levostranný přítok řeky Svitávky v Libereckém kraji. [1]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Potok pramení na katastru Kamenice u Zákup (652534) v nadmořské výšce 310 m. Druhým, stejně vydatným zdrojem vody je zpravidla strouha u polní cesty z Kamenice na Mimoň, kde se hromadí vody z okolních strání. Právě zde bývá nadbytek vody po průtržích, které způsobují lokální záplavy. Teče převážně západním směrem. Oba prameny se spojují u silnice k fotbalovému hřišti, potok pak protéká středem obce, kde je přetínán řadou můstků k jednotlivým stavením. Po trase napájí rybníček – požární nádrž. Po opuštění obce protéká 1 km dlouhým zalesněným úsekem na úpatí Kamenického kopce, kde jej napájí řada pramenů. Mají svá jména, kamenné obelisky a svou historii. V pořadí po proudu se jmenují Jakubův pramen, Dívčí pramen a pramen Tří svatých. Poslední jmenovaný byl dříve vyzdoben řadou kamenných soch, dnes je zde vybudováno odpočinkové místo s altánem a lavičkami. Zde, v údolí Kamenického potoka vede v sousedství silnice ze Zákup na Brniště a Mimoň po břehu Naučná stezka Zákupy, která svými panely podává informace k pramenům i zdejším vodám.

Na spodním okraji u křižovatky silnic Zákupy – Kamenice – Nové Zákupy se vlévá po 3 km svého toku zleva do říčky Svitávky na jejím 9,2 říčním kilometru [2] v nadmořské výšce 265 m.

Soutok Svitávky (na snímku vlevo) s Kamenickým potokem (vpravo)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠIMEK, Jiří. Povídání o Zákupech. Zákupy: Město Zákupy, 2004. ISBN 80-239-4495-9. Kapitola Horopis, geologický vývoj, vodopis, půdní poměry, s. 2. 
  2. Československé řeky A-Z na cesty. Praha: Olympia, 1978. Kapitola Svitava (lužická, Svitávka), s. 155. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]