Přeskočit na obsah

Kadašman-Charbe I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kadašman-Charbe I.
Narození15. století př. n. l.
PotomciKurigalzu I.
OtecKaraindaš I.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kadašman-Charbe I. (mu Ka-da-áš-ma-an-Char-be) byl 15. nebo 16. kassitský král Babylonie (v tomto období používán název Kar-Duniaš). Jako syn předchozího krále Karaindaše I. vládl někdy kolem roku 1400 př. n. l. Jeho jméno obsahuje jméno kassitského boha Charba, který odpovídal sumersko-akkadskému Enlilovi.

Vyhlazení Amoritů

[editovat | editovat zdroj]

Nejdůležitější událostí uvedenou v jeho záznamech je „vyhlazení Amurru (Amoritů) od východu (Slunce) k západu (Slunce)“. Jednalo se o Amority na území většiny Mezopotámie. V tomto období (na přelomu 15. a 14. století př. n. l.) skutečně úplně mizí některé kočovné amoritské kmeny – Jamutbala, Idamarat, Bin-Jamin a jiné. Kadašman-Charbe také dobyl město Biruti (pravděpodobně dnešní Bejrút), když porazil „dravého Sutu“ v zemi Harhar.

Vztahy s Egyptem

[editovat | editovat zdroj]

Kadašman-Charbe byl současníkem mocného egyptského faraona Amenhotepa III.. Ve sbírce dopisů z El-amarna se zachovaly tři jeho dopisy egyptskému vladaři a dva dopisy od faraona. Jejich obsahem je popis plánovaných rodinných svazků, dárků apod. Amenhotep chce do svého harému některou z babylonských princezen. Kadašman-Charbe mu odpovídá, že faraon již má v harému jeho sestru, jejíž osud je mu neznámý. Babylonští vyslanci ji „neviděli ani neslyšeli“ v ženě, která jim byla faraonem ukázána. Faraon si pak stěžuje na nespolehlivé posly, a v jednom z dopisů odmítne poslat svou sestru jako dar. Následnou Kadašmanovu stížnost si udobřuje zlatem a drahými dary.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Historie starověkého východu. "Зарождение древнейших классовых обществ и первые очаги рабовладельческой цивилизации.", Díl 1. Mezopotámie, I. M. Djakonov, nakl. Nauka, 1983. str. 534, rusky.
  • Helena Cassin: Babylonien unter den Kassiten und das mittlere assyrische Reich. Fischer Weltgeschichte, Alter Orient II. Fischer Verlag, Frankfurt. (německy)
  • Betina Faist, Der Fernhandel des assyrischen Reiches zwischen dem 14. und dem 11. Jahrhundert vor Christus. AOAT 265, Münster, Ugarit Verlag 2001. (německy)
  • Jan van Dijk: Die dynastischen Heiraten zwischen Kassiten und Elamern: eine verhängnisvolle Politik. In: Orientalia. Bd. 55, 1986, str. 159–170. (německy)
Babylonský král
Předchůdce:
Karaindaš I.
kolem r. 1400 př. n. l.
Kadašman-Charbe I.
Nástupce:
Kurigalzu I.