Justo Gallego Martínez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Justo Gallego Martínez
Justo-gallego-martinez.jpg
Narození 20. září 1925 (94 let)
Soria
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tzv. Catedral de Justo

Justo Gallego Martínez (20. září 1925, Soria) je bývalý španělský mnich, který po dobu 52 let staví vlastní chrám v Mejorada del Campo, města poblíž Madridu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Syn selské rodiny musel v 27 letech odejít kvůli tuberkulóze z trapistického kláštera v Santa María de Huerta Soria. Po překvapivém uzdravení začal v roce 1961 z vděčnosti Bohu stavět kostel („katedrálu“) v místě jím zděděné nemovitosti. Martinez Gallego žije se svou sestrou v blízkosti své katedrály.

Stavba chrámu[editovat | editovat zdroj]

Gallego Martínez pracuje dál na stavbě katedrály i přes svůj pokročilý věk (je mu více než 90 let), bez oficiální podpory katolické církve, bez plánů a bez stavebního povolení, většinou sám, někdy s pomocí šesti synovců a dobrovolníků. Občas se obrací o pomoc i k odborníkům. Práci financuje prostřednictvím prodeje a pronájmu zemědělské půdy, kterou zdědil, nebo prostřednictvím soukromých darů. V roce 2005 ve Španělsku jeho rozestavěný chrámu proslavila reklamní kampaň na nápoj Aquarius.

Po dlouhá léta ho v městečku Mejorada ležícím 20 km od Madridu nazývali "šíleným mnichem". Dnes, kdy Justo získal mezinárodní uznání (dokonce v Muzeu of Modern Art v New Yorku je fotografická výstava stavby jeho chrámu) se jeho stavba stala turistickou atrakcí. Míří k ní mnoho turistů z celého světa, kteří znamenají pro jinak vcelku nezajímavé městečko značný přínos do pokladen místních podnikatelů a obce. Díky tomu se konečně Justo dočkal uznání a finanční i fyzické pomoci i od svých spoluobčanů.

Martinez nazývá svůj chrám catedral Nuestra Señora del Pilar, Madre de Dios (katedrála Panny Marie, Matky Boží). Mezi lidmi se zakořenil jednodušší název Catedral de Justo. Jeho chrám je 55 metrů dlouhý, 25 široký a 35 vysoký. Vedou se spory o tom, zda bude někdy vysvěcen biskupem.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Stavba je klasická bazilika stavěná ve španělském stylu s impozantním západním průčelím, hlavní lodí, s galeriemi, s klenbami a kopulí. Má dokonce i rozsáhlou kryptu.
Většina stavebních materiálů a nářadí, které užívá, jsou recyklované. I používané každodenní předměty a materiály byly darovány stavebními firmami a nedalekou továrnou. Vysoké sloupy jsou postaveny z vybouraných cihel a vyplněny betonem, klenby Justo tvoří ze starých ocelových pružin vyplněných betonem, jako bednění mu často slouží i lepenkové krabice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]