Julia Pirotte

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Julia Pirotte
Julia Pirotte.jpg
Narození 1. ledna 1908
Końskowola
Úmrtí 25. července 2000 (ve věku 92 let)
Varšava
Místo pohřbení Powazkowský hřbitov
Povolání fotografka a válečná fotografka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Maria Mindla Diament, sestra Julie Pirotteové, Marseille, 1942

Julia Pirotte (1. ledna 1908 Końskowola25. července 2000) byla fotoreportérka známá svou prací v Marseille během 2. světové války, když dokumentovala francouzský odpor a fotografiemi dokumentující důsledky Kieleckého pogromu z roku 1946.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 1. ledna 1908 v polské obci Końskowola s rodným jménem Gina Diament. Pirotte vyrůstala v židovské rodině z dělnické třídy ve Varšavě. V roce 1934 emigrovala do Belgie, kde se provdala za Jeana Pirotta a studovala fotografii. V květnu 1940 po německé okupaci Belgie a deportaci svého manžela Pirotte zamířila do jižní Francie. Tam hrála aktivní roli v židovských a francouzských odbojových skupinách. Umístěna v Marseille působila jako fotoreportérka pro Dimanche Illustré a sloužila jako kurýr pro zbraně, falešné doklady a publikace undergroundu. Během této doby pořídila četné fotografie dokumentující život v rámci Vichyho režimu. Jako člen partyzánské skupiny Francs Tireurs et Partisans mohla fotografovat odbojovou činnost Makistů v létě roku 1944 a následné osvobození Marseille.

Po válce se vrátila do Polska jako fotoreportérka pro polský časopis Żołnierz Polski. Během tohoto období dokumentovala následky Kielckého pogromu z 4. července 1946 a zúčastnila se Světového kongresu intelektuálů za mír roku 1948 ve Vratislavi, přičemž pořídila portréty Pabla Picassa, Irène Joliot-Curie nebo Dominiqua Desantiho. Pirotte navštívila Izrael v roce 1957. Později si vzala Jefima Sokolskiho, polského ekonoma, který zemřel v roce 1974. V pozdějších letech často cestovala do Belgie, Francie a Spojených států, kde v roce 1984 newyorské Mezinárodní centrum fotografie hostilo výstavu jejích děl.

Je pohřbena na hřbitově Powązki ve Varšavě.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Její rodiče byli Boruch a Sura Diamentovi. Její sestra se jmenovala Mindla Maria Diament[1] (1911 - 24. srpna 1944), byla také francouzského odporu, byla zajata, mučena a popravena Vichyho režimem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Free Family Trees — [online]. Familysearch.org [cit. 2013-06-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-06-07. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]