Jan T. Gross

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan T. Gross
Jan Tomasz Gross.png
Narození1. srpna 1947 (74 let)
Varšava, PolskoPolsko Polsko
Alma materVaršavská univerzita
Yaleova univerzita
Povoláníhistorik novověku, historik, sociolog a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelPrincetonská univerzita
Oceněnírytířský kříž Řádu za zásluhy Polské republiky (1996)
Guggenheimovo stipendium
ChoťIrena Grudzińska-Grossová
RodičeZygmunt Gross a Hanna Szumańska
PříbuzníFeliks Gross (strýc)
Webwww.princeton.edu/history/people/data/Professor/jtgross/profile/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Tomasz Gross (* 1. srpna 1947 Varšava) je polsko-americký sociolog a historik, profesor historie na Princetonské univerzitě. Je známý především díly o polské historii, zaměřující se na vztahy mezi Židy a Poláky během druhé světové války.

Dne 6. listopadu 1996 byl Grossovi a jeho ženě Ireně Grudzinské-Grossové udělen Řád za zásluhy Polské Republiky prezidentem Aleksandrem Kwaśniewskim. 14. ledna 2016 polský prezident Andrzej Duda zažádal o odebrání tohoto řádu Grossovi kvůli jeho knize Neighbors: The Destruction of the Jewish Community in Jedwabne, v níž popisuje masakr v městečku Jedwabne, kde Poláci zavraždili Židy. Prezident to odůvodnil „pokusem zničit dobré jméno Polska“. Na stranu Grosse se přidal Timothy Snyder, americký historik zkoumající evropské genocidy s tím, že pokud bude Grossovi odebráno jeho ocenění, vzdá se svého.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Varšavě 1. srpna roku 1947 Zygmuntovi Grossovi a Hanně Szumańské. Jeho otec byl advokát a socialistický aktivista. Matka za války působila jako spolupracovnice Zemské armády a po roce 1945 se stala literární překladatelkou. Hanna za svůj život zachránila nemalý počet pronásledovaných židů.

V prvním ročníku střední školy založil školní klub Club of the Contradiction Seekers, kde se seznámil s o rok starším žákem Adamem Michnikem. Klub napadal systém Polské lidové republiky a šest let po založení byl zakázán.

V roce 1965 nastoupil na Varšavskou univerzitu, kde po jednom roku studování fyziky přešel k sociologii. Gross zde navštěvoval i mimoškolní diskuzní skupiny, vedeny disidenty mezi zdejšími profesory. Někteří členové těchto skupin se později stali vůdci studentských protestů a aktivistů.

Jedna z těchto skupin do které Gross patřil byla skupina commandos. Tento politicky rušivý protipól tehdejších mládežnických skupin stál za hromadné manifestace a nenásilné protesty v roce 1968 proti cenzuře. Grossova účast na těchto akcí, vedla k jeho vyloučení z Varšavské univerzity a byl na 5 měsíců uvězněn.

V roce 1969 Gross a jeho rodina emigrovali do Spojených států amerických, aby zde unikli před antisemitskou perzekucí.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1975 vystudoval Yaleovu univerzitu s titulem Ph.D. Zde na univerzitě poté pracoval i jako pomocný profesor v Sociálních a Sovětských studiích až do roku 1984.

Mezi lety 1984-1992 působil jako profesor společenských věd na Emoryho univerzitě v Atlantě.

V období 1992-2003 vyučoval na New Yorské univerzitě Politické a Evropské studie. Profesora příležitostně také dělal jako navštěvující profesor na prestižních Amerických univerzitách, tj. Harvard, Stanford, Berkeley, Columbia. Též v zahraničí v Paříži, Vídni, Krakově a Tel Avivu v Izraeli.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]