Jozef Decrett

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jozef Decrett
Józef Decrett, lesmistr, obnovitel horehronských lesů
Józef Decrett, lesmistr, obnovitel horehronských lesů
Narození 12. července 1774
Čierny Balog
Úmrtí 18. července 1841 (ve věku 67 let)
Banská Bystrica
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Józef Decrett, či Jozef Dekret-Matejovie[1] (12. července 1774 Dobroč u Čierného Balogu18. července 1841, Banská Bystrica), byl slovenský lesník, který na středním Slovensku (v oblasti Horehroní) zavedl používání pily místo sekery v těžbě dřeva, ale především v té době průkopnické umělé zalesňování vykácených ploch.

Jozef se narodil v rodině lesního dělníka Matěje Decretta, později lesního dozorce a nakonec strážce hrablí (česlí k zachycování dřeva, plaveného po řekách). Absolvoval piaristické gymnázium v Brezně a v roce 1787 nastoupil do lesní služby, nejprve jako nádeník, pak pomocný hajný a hajný. V roce 1807 byl jmenován vrchním hajným a v roce 1809 lesním soudcem v Brezně. V té době prováděl rozměřování pozemků a vypracoval statut lesních osad v okolí Čierného Hronu, který platil dalších téměř 150 let.

V roce 1825 pozval dělníky z oblasti rakouského Štýrska, aby naučili místní konzervativní dřevorubce používat nové metody těžby dřeva a především překonali jejich odpor ke kácení pilami.

Hlavní Decrettovou zásluhou je ale nikoliv zefektivnění těžby, ale plánovité zalesňování hor, zdevastovaných několika staletími těžby dřeva pro potřeby místního rozvinutého hornictví, hutnictví a sklářství. Do té doby se odlesňování bránilo jen úředním omezováním těžby dřeva a zákazy pasení koz na holinách. Zalesňování jinak, než přirozenou cestou (nálety) bylo neznámé. Decrettovi se podařilo prosadit plánovitou výsadbu a sám ji aktivně prováděl.

V jeho práci pokračovali i jeho nástupci a podařilo se tak na začátku dvacátého století opět zalesnit prakticky celou oblast.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DEKRET-MATEJOVIE, Jozef. In: Biografický lexikón Slovenska II C–F. Martin: Slovenská národná knižnica, 2004. 696 s. ISBN 80-89023-44-4. S. 223. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RNDr. Ladislav Kvietok: Život v lesoch na Horehroní, vydáno 1948 v Dobšiné

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]