Josef Vaněk (zahradní architekt)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Vaněk
Josef Vaněk.jpg
Narození6. února 1886
Bukovina
Úmrtí9. září 1968 (ve věku 82 let)
Chrudim
Místo pohřbeníevangelický hřbitov v Chrudimi
Povolánízahradní architekt, architekt a kreslíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Vaněk (6. února 1886 Bukovina u Hradce Králové9. září 1968 Chrudim) byl zahradní architekt, podnikatel a průkopník a propagátor zahradnictví. Vlastnil rozsáhlý zahradnický podnik v Chrudimi, svého druhu jediný v celé republice, jehož nejprestižnější součástí byla Kancelář pro zakládání a realizaci zahrad a veřejných parků.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Josef Vaněk se narodil v Bukovině u Hradce Králové 6. února 1886 v rodině malého zemědělce. Vyučil se zahradníkem v Ratibořicích u vedoucího zahradníka, polského Němce Kolaczeka. V roce 1903 vystudoval Pomologický ústav v Tróji a následně studoval v Reutlingenu v Bádensku-Württembersku a na pruské státní zahradnické škole v Proskavě. Zpět do své vlasti se vrátil roku 1908.

Roku 1909 převzal Vaněk redakci časopisu Zahrada domácí a školní a o rok později ho začal vydávat pod názvem Zahrada, pod kterýmž vycházel dalších 36 let. Od roku 1914 vydával také týdeník První československá zahradnická bursa a od roku 1930 Mladý zahradník. Mnoho děl vydalo jeho vlastní chrudimské Nakladatelství zahradnické literatury. Většina těchto knih byla jeho přátel a kolegů, zatímco své knihy nechával zpracovávat svými zaměstnanci, ale vydával je pod svým jménem (mj. od jeho vrchního zahradníka Františka Zemana). Sám Vaněk vlastnil rozsáhlou knihovnu o tisících svazků.

Roku 1911 založil v Chrudimi soukromý podnik, jehož páteří se staly rozsáhlé školky s převážně ovocnými dřevinami. Součástí podniku byly taktéž rozměrné skleníky a sady. Proslulým se stalo jeho oddělení pro projektování zahrad, mezi jejichž díla patří například Barrandovské terasy v Praze.

Podnik velmi prosperoval a Vaněk neustále přijímal návštěvy i z ciziny, pořádal různé srazy a hostil odborné přednášky. Založil také mnoho spolků, např. Společnost československých pěstitelů a milovníků růží nebo Společnost přátel zahrady. Také založil několik dobročinných, např. Dobročinný fond československých zahradníků pro zestárlé a práce neschopné zahradníky nebo Zahradnickou pojišťovnu proti krupobití a vichřici.

Druhou světovou válku podnik přežil, ale roku 1950 byl znárodněn a jeho správou pověřili Vaňkova vrchního zahradníka Františka Zemana. Ten až do své tragické smrti roku 1964 podnik vedl a dařilo se mu držet jeho bývalou prestiž (po jeho smrti však začal podnik upadat a po roce 1989 byl zbytek podniku v restitucích vrácen synům Vlastimilovi a Květoslavovi a do roku 2013 přežíval v Chrudimi na svém tradičním místě u Čáslavské ulice jako Školky a výsadby Vaněk, s.r.o., IČO 27512118). Po ztrátě svého podniku Josef Vaněk stále pokračoval v přednášení po všech koutech republiky a i nadále byl přední kapacitou svého oboru.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VYLÍČILOVÁ, Simona. 125. výročí narození zahradního architekta Josefa Vaňka (6. 2. 1886–9. 9. 1968). Chrudimský zpravodaj. Duben 2011, s. 7. Dostupné online. 
  • FINGEROVÁ, Radmila. Z minulosti vyrůstá budoucnost. Inspirace. 2012, čís. 1, s. 4–7. Dostupné online.