Josef Lanner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Lanner
Joseph Lanner.jpg
Základní informace
Narození12. dubna 1801
Vídeň
Úmrtí14. dubna 1843 (ve věku 42 let)
Döbling
Příčina úmrtískvrnitý tyfus
Místo pohřbeníVídeňský ústřední hřbitov
Povolánídirigent, hudební skladatel a houslista
Nástrojehousle
DětiAugust Lanner
Katharina Lanner
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Lanner, také uváděný jako Joseph Lanner[1] (12. dubna 1801, Vídeň14. dubna 1843, Vídeň), byl rakouský hudební skladatel.[2] Skládal hlavně valčíky a polky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině rukavičkáře. S hudbou se potkal v nedalekém lokále, kam rád chodil jeho otec a kde hrál Michael Pamer. Mladý Lanner zatoužil hrát na housle a Pamer se ho ujal jako učitel. Poté ho zařadil do své kapely. Otec ze začátku na synův zájem o hru na housle hleděl s nevolí, ale když se zraněný vrátil z války s Francií a krátce na to vlivem hospodářských problémů země zkrachoval, nedělal už synovi žádné překážky.

Jako 18letý se Lanner osamostatnil a spolu s Karlem a Jánem Drahánkem založil vlastní trio (2 housle a kytara). První veřejné vystoupení měli ve vídeňském Prátru roku 1819. Koncem roku přijal Lanner dalšího člena, Johanna Strausse. Postupně dál rozšiřoval svou kapelu, která byla v roce 1824 už 12členná. Poté kapelu rozdělil na víc těles, a nevedl je už celý večer, ale pendloval mezi nimi. Ve Vídni rychle rostla jeho popularita. V roce 1829 se stal hudebním ředitelem dvorních bálů (K.K. Hoffbalmusikdirector). Zemřel v roce 1843 na tyfus.

Hlavní Lannerův přínos spočíval v tom, že upustil od šablony 8 opakujících se valčíkových taktů (typických pro taneční valčík té doby) a začal komponovat různě motivy, které do sebe plynule přecházely.

Jeho nejznámější díla jsou Pesther Walzer, Die Werber, Die Hofballtänze a Die Schönbrunner.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Joseph Lanner Gesellschaft Wien. www.josephlanner.org [online]. [cit. 2016-06-15]. Dostupné online. 
  2. Joseph Lanner (1801-1843). www.planet-vienna.com [online]. [cit. 2016-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-18. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]